KOVÁSZ - The slow journal

Ha valamiért (pl. nagyméretű kép miatt) nem jól jelenik meg az oldal, ide kattintva megnézheti az eredeti változatot.

 

II. vfolyam, 4. szm
1998. Tl (18-25. oldal)

Srkzy Pter: Senki sem tvedhetetlen, avagy bel- s klterjessg - mskppen

Tmk: biotermk, derogci, llny, EU, fenntarthatsg, GDP, GNP, krnyezet, Magyarorszg, mezgazdasg, kolgia, termelkenysg

A gyjtgetsbl lassan kialakul mezgazdasgot vezredeken t sem soroltk a tudomnyok kz - gy kezeltk, mint termszetes letjelensget egy tbbre nem kpes nprteg krben. Elmleti ttri kzl az 1752-ben szletett nmet Albrecht Daniel Thaer jellemezte elsknt gy, mint az ipar egyik vlfajt. Utna a szemllet sok rnyalatban vltozott. Thaer meghatrozsa azonban ugyangy "megragadt", mint az a sokkal ltalnosabb nzet, amely mindennem kpzettsg nlkl is vgezhet foglalatossgnak minstette a mezgazdasgot. Amikor pedig lassan-lassan "rangot is kapott", a tbbi, "igazi" tudomny nyomban rhzta sajt trvnyszersgeit, tekintet nlkl arra, hogy az eleven kzegre (talaj, nvny, llat) homlokegyenest ms szablyok illenek, mint a termels lettelen trgyaira vagy eszkzeire. E tanulmnyban az eltrsek nhny kirv pldjra szeretnk rmutatni, a teljessg brmilyen ignye nlkl.

Az extenzv (klterjes) gazdlkods a szaknyelvben tbbnyire lekezel, becsmrl mellkzt kap. (Akr a paraszt elnevezs, amelyrl a letnt rendszer enyht- dszt jelzi: dolgoz paraszt, munks-paraszt szvetsg stb. sem tudtk az elmaradottsg ragadvnyait levakarni. Bezzeg a latin agricola, az angol farmer, a nmet Bauer stb. megtisztel cm!)

Az extenzv ellentte, az intenzv (belterjes) jelz az idk sorn szpen "kifnyesedett". Terjeszked, ers sszpontostssal vgzett, korszer eljrsokhoz folyamod, flfokozott, lnk buzglkodst festett le. Mivel pedig a bio- vagy kogazdlkodst a kzhiedelem klterjess minstette, azt nyilvn csak a halads fkjei, a maradi, kezdetleges, babons stermelk gyakorolhatjk...

Vitatkozzunk egy kicsit! Az intenzv sz a latin intendere igbl burjnzott el. Az ige eredeti jelentse: kifeszt, erltet. Az intenzv gazdlkodst a szakirodalomban a terletegysgre vettett befektets (marxista megjellssel: l- s holtmunka) nvekv mennyisgvel jellemeztk. (Az Eurpai Uni tagjai - ltalban a polgri kzgazdk - ehelyett a fld, a tke, a munka s a vezets klcsnhatsaival mrik.)

Akr gy, akr gy csrjk-csavarjuk, a belterjests nlunk rgebben a szerkezeti talakulst fejezte ki: tbb clgp, tmrdek vegyszer, sok bonyolult mszaki berendezs s ptmny, egyttal jval kevesebb szemlyzet bevonsval. Mivel pedig a fldnek (mint egyszer "tartkzegnek") j ideig csupn eszmei rtket tulajdontottak, klnleges jellegt meglehetsen albecsltk. Ugyancsak kevs figyelmet szenteltek arra, hogy kielgtsk az llat sajtos lettani ignyeit. A nvnnyel egytt gy kezeltk, mint a trgyi termels puszta eszkzt. R sem hedertettek, hogy meddig brja az lvilg az erszakos "intenzifiklst". Az olyan "sdi" gazdasgi sszefggsre, amilyet a cskken hozadk trvnye(1) mutat ki, egyszeren fittyet hnytak. (Bizonyos krben ma is flttelezik, hogy amirl nem beszlnk, az nincs.)

Igaz, senki sem tagadhatja, hogy az ebben a knyrtelen szemlletben kibontakoz "iparostott" mezgazdasg helyenknt (klnsen egyes gazatokban) ltvnyos szmszer eredmnyekkel dicsekedhetett. De vajon milyen ldozatok fejben? Vegynk csak egyetlen pldt: a gyomirt vegyszerezst.

A vegyipar rohamos, olykor a kvetelmnyekre semmit sem gyel fejldse szmos j ksztmnnyel jelent s jelenik meg nap nap utn a piacon. Ezek rszben teljes (totlis) hats szerek, rszben tbb-kevsb fajlagos (szelektv) jellegek. Sajnos, szmos kzvetlen s kzvetett tapasztalat (nemklnben bel- s klfldi hatlyos brsgi tlet!) igazolja, hogy a gyakran agyonreklmozott vegyletek slyos krokat okoznak "mellkhatsaikkal". Azt is meg kell jegyezni, hogy a vegyszeres gyomirts az egsz termelsi folyamatnak ltalban a legdrgbb mvelete, emiatt lnyegesen emeli a termk nkltsgnek szintjt. Tetzi a kiadsokat, ha biotechnolgiai beavatkozssal "szertrv varzsolt" fajtkat hasznlnak fl, nem is szlva a beavatkozs tvlati kvetkezmnyeirl.

Ktsgtelen, hogy ezeknek a mdszereknek az rnyoldalait a harsog reklmhadjrat elfedi. Az is tny, hogy vlt vagy valdi elnyeikhez gyakran adjk a nevket tudomnyosan elismert, tekintlyes szakemberek - klnbz indokokbl.

A Biokultra Egyeslet - vilgszerte bevlt eljrsok hazai kiprblsa utn - olyan megoldsokat knl, amelyek a valban ijeszt mret gyomosodst akr egyetlen okszer vetsforg lejrta alatt kellkppen mrsklik, s a termesztst egybektik a talajlet kmletvel, a krnyezeti rtalmak mellzsvel.

Ellenvlemnyek

Sokan szvesen hivatkoznak arra, hogy a mezgazdasg "iparostsa" jcskn nveli a GDP-t, ezzel az egy fre jut jvedelmet, az orszgos jltet. Azt hiszem, korntsem llok egyedl azzal a nzettel, amely a brutt hazai termk (GDP) ilyen fetisizl bvlettl szeretn mentesteni a kzfelfogst. A GDP-hez ugyanis szmos olyan ttel csapdik hozz, amelyeknek a vilgon semmi kzk sincs a polgrok vagyoni helyzethez, egyltaln az letsznvonalhoz. (Taln elg arra utalni, hogy a krnyezetben a szennyezssel okozott slyos krok utlagos elhrtsra sznt hatalmas sszegek ugyangy beleszmtanak, mint pldul a bs-nagymarosi "tandj"...)

Meglehetsen derlt az a hiedelem, amely szerint az effle GDP-gyarapts sem "flsleges", mert a ksbbiek folyamn a kzj szolglatba kerl. gy - tegyk fl - az ipar kezdeti fejlesztse idejn az esetek tbbsgben tmrdek elrt vdflszerels hinyzik, a termelsi rtk ettl fggetlenl a fejlesztssel egytt n. Lehet, hogy utbb, az egszsggyi romls vszes tneteinek nyomsra, a termelsi sznvonal emelkedsvel esetleg beptik a gyrba a fstszr, a mregtelent s egyb berendezseket, s ez a ptls - mint ksi bnat - szintn nveli a GDP-t. Sajnos, a jelenlegi irnyzatok azonban ritkn igazoljk az idejekorn bekvetkez kedvez fordulatot. Sokkal inkbb megfigyelhet jelensg, hogy "a civilizci gorombn belemar a kultrba", a rosszul rtelmezett globalizci pedig torz kpet fest a GDP s fleg a GNP alakulsrl. (Remlem, nem srt a hasonlat: kiss gy jrunk el, mint amikor valaki egy mregdrga kbtszer rabjv vlik, majd utna rendkvl kltsges kezelsek rn igyekszik testi-lelki egyenslyt gy-ahogy helyrelltani. A kiadsok azonban - mindkt esetben - beleolvadnak a GDP-be!)

Az elz mondat bizonyra ellenrzst kelthet. Az kolgiai szemllet szakemberek "krogsa" amgy sem jut sok nyilvnossghoz, s ha igen, akkor is gyakran sket flekre tall, kivltkppen a mennyisgi mutatk igzetben. Igaz, vilgszerte sokfel hajszoljk a cscsteljestmnyeket. (Valaha mg olyan szls is jrta, hogy a hozam fels hatra az gbolt!) Tmrdek, egyre szennyezettebb vznek kellett lefolynia nemcsak a Dunn, a Tiszn, hanem a Volgn, a Rajnn, a Mississippin meg szmos ms folyn is, mire ersdni kezdett a felocsds hangja. Nem csekly erfeszts rn nyert polgrjogot a fnntarthat lettr, benne a fnntarthat mezgazdasg(2) vilgszerte terjed kpzete. Vagyis az a mezgazdasg, amely a termszeti rtkek ktelen pazarlsa nlkl hajt gazdasgi hasznot.

Persze, a nemes trekvst szmviteli adatok is altmasztottk - egyedl "szvjsgbl" aligha futotta volna r. (Sajnos, bolygnk tlnyom rszn mg mindig "pillanatmvels" folyik, amely kizrlag egyes szemlyeknek s a mnak hasznl.) mde kzben kiderlt szraz, szabatos szmtgpes kzremkdssel, hogy a nyakra-fre mlesztett anyagi rfordts bizonyos hatron tl mr alig-alig rtkesl. A trvny a cskken hozadkrl akkor is rvnyes, ha semmifle parlament sem hagyja jv. Minl magasabbra tornsszk fl a termelsi szintet, a tetzsen annl inkbb sntt a megtrlsi kamatlb. Pldnak okrt az ernek erejvel kisajtolt nvnyi vagy llati tbblettermk utols tonni a termelnek rendszerint mr jval tbbe kerlnek, mint amennyit a tzsdn fizetnek rtk. Minthogy ez a krlmny az intenzits szorgalmazinak egyenest a "zsebkbe vgott", gyorsan el kellett gondolkodni rajta. Ettl fogva az integrlt vegyszerezst maguk a kemizlk kezdtk hirdetni. Szszli mindssze annyi mtrgya, nvny- s llatvd (meg serkent) ksztmny hasznlatt ajnljk, "amennyi ppen szksges s elegend". (Ez, persze, a meglehetsen tg hatrokat jelli, s ltalban az adagols nvekv irnyzatt. Ne tvessze meg a flhasznlt, hogy tmnyebb mregbl kevesebb is megteszi!)

Msok viszont amellett kardoskodnak, hogy az alkalmazott szer lehet, st okvetlenl legyen krnyezetbart. A hirdets ezt csaknem mindig hozz is fzi az ajnlshoz. Sajnos, a bartsg azonban gyakorta ugyancsak egyoldal, mert a krnyezet, bizony, nem fogadja a ksztmnyt lettani bartsggal.

Az Amerikban kitallt LISA betsz a kis befektetssel fnntarthat mezgazdasg (low input sustainable agriculture) rvidtse. A lnyege: rdemes szernyebben akkora hozammal berni, amelyben a szksges rfordts mg hatkonyabban rvnyesl. Azaz ameddig az anyagra, eszkzre, brre, jradkra stb. kiadott sszeg legalbb annyit fial, mintha a barzda helyett a bankba fektettk volna be. Ezen a (nmileg "a kecske is jllakik, a kposzta is megmarad") flfogson tisztes nyeresgre lehet szert tenni. Mellesleg a termfld sem snyli meg a kmletlen beavatkozsokat, gy az utd szmra jut is, marad is valami. A ktelez ugaroltats, az Eurpai Uni-s krkben elterjedt kifejezs szerint "pihentets" (set aside) szintn flslegess vlhat.

Bio- (ko-) szemllet

Nos, az kogazdlkods egyik emltett irnyzathoz sem lncoldik szorosan. Eddig mg nem cfoltk meg azt a fltevsemet, hogy a termszet mr fltrt (s mg fl sem trt) eri nem egyszer skalrok, hanem vektorok. ppen ezrt nem elg mennyisgi jellemziket nyilvntartani, hanem ezenfell irnyultsgukat is figyelembe kell venni. Vagyis akkor jrunk el helyesen, ha a szban forg erkkel mindenkor prhuzamosan igyeksznk tevkenykedni, s sohasem keresztezzk, fleg nem nyomjuk el ket.(3)

Az egyoldal vegyi szemllet szszli a bio- (vagy ko-) flfogssal szemben rengeteg rvet ltztetnek tudomnyos mezbe. gy pldul a talaj jellegt egyedl, nhny minta laboratriumi elemzse alapjn llaptjk meg. Semmikppen sem kvnnom a talajvizsglat fontossgt eleve ktsgbe vonni. Igen fontos irnyjelznek tartom. Azt azonban kr volna elfelejteni, hogy a folyvst formld, alakul talaj vltoz, l szervezet. A belle kiemelt minta viszont mr nem az. A krnyezetbl kiszaktott anyagrsz vegyvizsglata teht mintegy llkpen mutatja be a dinamikusan pezsg rendszer kimerevtett "filmkockjt". Emiatt a belle - esetleg knos pontossggal - kimutatott elemi sszettelek bzvst mdosulhatnak trben s idben az eredetileg beplt "alkotrszekhez" kpest. Lnyegben ugyanannyira megbzhat adatokkal szolglnak, mint a meteorolgiai eljelzsek, amelyeket knytelen-kelletlen fnntartsokkal kezelnk. Ktsgtelen pldul, hogy a korszer kibernetika sokat tkletestett Bayes s Poisson valsznsgi egytthatin, de az utbbi esztendk, bizony, gyakran cfoltak r rvnykre. Mg a kivl flfedez, Alan Mathison Turing is utal arra Can a machine think? (Gondolkozhat-e egy gp?) cm mvben,(4) mennyire bonyolult sszefggsekkel kell a mezgazdasgi "jslatokban" szmot vetni, s mennyire cskken emiatt a megbzhatsguk.

A biogazdlkods egyik amerikai ttrje, a nemrg elhunyt Robert Rodale "trfja" az tvenes vekben nevettette meg a szakmai kzvlemnyt. Rodale msfl hektros kertjbl vett vagy hetven talajmintt. Ezeket elkldte az Egyeslt llamok klnbz vegyszerkszt llomsaira, a ksrlevlben pedig "rtatlanul" szakmai tancsot krt az alkalmazand mtrgya mennyisgre s minsgre nzve. A vlaszok, persze, merben eltrtek egymstl. Rodale sorra kzlte valamennyit a lapjban,(5) mintegy bizonysgul annak, hogy "tvedni emberi dolog". (Lm, egykor a flogisztonelmlet milyen makacsul s sokig tartotta magt!)

Tudvalev: a termszet nlklnk is vmillikon keresztl kifogstalanul mkdtt. Kihevert olyan slyos katasztrfkat, amilyenek pldul a meteorbecsapds, az znvz, a jgkorszak, az El Nino(6) s miegyms formban sjtottk. Azt a sok prlycsapst azonban, amelyet mi, pillanatnyi sikereket hajszol emberek - az olykor ncl vagy ersen haszonelv mszaki fejleszts jegyben - osztogatunk, mr csak ggyel-bajjal tri. Ha tovbbra is ilyen temben folytatdik a talajronts, a vz s a leveg szennyezse, akkor a Fld laki nemsokra maguk is belerokkannak, vagy eltnnek, mint egykor a hatalmas dinoszauruszok. Baljs jelek mris fl-fltnedeznek az veghzhats, az zonlyuk, az idjrsi szlssgek rnykban - taln elegend a testi-lelki betegsgek tmeges megjelensre utalni.

Az kogazdlkods barti bkejobbot szeretne nyjtani a megbntott, agyonsrtett, flsebzett krnyezetnek. A krnyezetnek, amelynek valamennyien rszei (nem urai!) vagyunk. Sz sincs arrl, hogy a biotermket, az egszsges betev falatot knyelmesen-lustn, kevesebb befektetssel (extenzv mdon!) szeretnnk ellltani. Nem szabad fogalomzavarba esnnk, st az egyes, az Eurpai Uniban is tbbflekppen rtelmezett szakkifejezseket mai szemllettel kell trtkelnnk. Az extenzivits - flfogsunk szerint - semmikppen sem jelenti a "j gazda gondossgval" vgzett mveletek mellzst, elhanyagolst, a termstlag "letrst". (Az Eurpai Uni sem ilyen rtelemben utal r!)

Jelenti ellenben a talaj, a nvny, az llat termszetes term(el)kpessgnek sszer hasznostst, termszetk megerszakolsa nlkl. Jelenti tovbb az eleven "termeleszkzk" ltfeltteleinek figyelembevtelt, s evgbl hajland a kiugr (de az esetek tlnyom rszben csak tmeneti, nemritkn "sztahanovista" jelleg) cscsteljestmnyekrl lemondani. Ehelyett az gynevezett letteljestmny nvelsre trekszik, s gy vgs soron (br taln lassbb forgsi sebessggel) ugyanolyan - ha nem klnb - rtket llt el, mint a mestersgesen felsztott, felkorbcsolt, "brlszemllet" gazdlkods.

Ez a fajta - ha gy tetszik, extenzv - rendszer felel meg az Eurpai Unihoz tartoz legtbb tagllamban is a krnyezet s az lvilg hasznos kapcsolatnak, klnsen a biogazdlkods keretei kztt. De vajon extenzv-e a sz hagyomnyos rtelmben? Hiszen ami a rfordtst illeti, nem llthatjuk, hogy az kevesbedik. St, inkbb tbb - fleg szellemi - erfesztssel, csak ppen krttel nlkl akarunk sikert elrni. Egytt hajtunk mkdni a termszetes folyamatokkal, akr nvnyt termesztnk, akr llatot tenysztnk. Fl akarjuk hasznlni az si megfigyelseket, tapasztalatokat - a legkorszerbb tudomny fnycsvi kztt. Tnyekkel igazolhatjuk, hogy mdszereink gazdasgi egyenlege bzvst vetekedhet a legiparibbakkal. szinte rmmel tlt el bennnket az a tudat, hogy nzeteinkkel nem llunk egyedl. Vajon vletlenl tmogatja-e az IFOAM vilgszervezet,(7) annak keretben az Eurpai Uni ugyangy, mint az Egyeslt llamok szmos ltestmnye az "ttrst"? Vajon ppen osztrk szomszdaink - a mienkhez kpest alig feleannyi mezgazdasgi terletkn - csak tletszeren vezettk mr be az igazoltan termszetszer mdszereket krlbell 340 ezer hektros mretben? Hasonl irnyzat rvnyesl egybknt Nmetorszg keleti tartomnyaiban.

Vitatni, persze, brmilyen megllaptst lehet. mde ha tetszik, ha nem, egyvalamit tudomsul kell vennnk. Egyelre kizrlagos letternk, a Naprendszer egyik eleme, bolygnk maga is nszablyoz rendszerknt mkdik. Minden meggondolatlan, durva beavatkozs gyszos kvetkezmnyeit magunknak kell viselnnk. A palackbl kiengedett szellemet ugyanis kptelenek lesznk visszagymszlni s ledugaszolni.

Kr volna teht olyan tvhitbe ringatni magunkat, hogy a mezgazdasgi termels csak akkor intenzv, illetve belterjes, ha a kzvetlen emberi kzremkdst szinte kiiktatjuk belle. Ilyen szempontbl a rgebbi rtelmezs helyesbtsre szorul. Hegeli dialektikval akr az ellenttek egysgrl is beszlhetnnk, vagyis arrl, hogy a korszeren klterjes (extenzv) gazdlkods gynevezett intenzitsi mutati, a viszonylagos jvedelmezsggel egytt, minden tovbbi nlkl - hossz tvon - javthatk.

Egyttal ismt meg kell jegyezni: slyos tveds, hogy az agrrfoglalkozsak rszarnya hatrozza meg valamely llam gazdasgi vagy rdemi-rtelmi sznvonalt. Sokkal tbbet szmt, hogy mennyi termelsi rtket llt el egy-egy szemly, brmely gazatban tevkenykedjk is. gy ikresedik az kolgia az konmival. Persze, "elembertelenthet", "robotosthat" brmely szakterlet - a mezgazdasg is. Ez azonban sem tbb, sem jobb eredmnnyel nem kecsegtet, legfljebb a munkanlklisg rmt idzi fl.

Az kolgiai gazdlkods egyedi helyzetekhez s termhelyekhez igaztott, egyedi jelensgekre szabott mdszereket vet latba ltalnos kaptafk (egyetemes rvny technolgik) helyett. Ehhez kell - f befektets gyannt - sok egyni tuds, sok szakrtelem, sok szorgalom. Az igazn belterjes kogazdlkods pontosan ettl lesz emberi lptk, egyttal szigoran a termszeti adottsgokhoz illeszked megoldsok sorozata. Vlemnyem szerint btran minsthet gy, hogy ez egyszersmind a termelssel egybekttt, alkalmazott krnyezetvdelem. Aki ezt eleve ktsgbe vonja, annak valjban a fogalom bels tartalmrl nincs fogalma.

Gazdasgossgi megfontolsok

Az kogazdlkods ellenzi krben a legersebb rv az, hogy nem hoz elegend jvedelmet. Ebbeli meggyzdsket csppet sem zavarja az a krlmny, hogy a fejlett orszgokban a biotermkek irnti kereslet nvekedben van. Azt a tnyt sem veszik figyelembe, hogy a valban szakszeren vgzett munka ugyanolyan gazdasgi eredmnyeket hoz, mint a legerlyesebb (s legdrgbb) vegyszerek hasznlata. Ami a hazai viszonyokat illeti, nyilvn elkerlhetetlen az jabb szemlleti tlls.

Senki sem tagad(hat)ja, hogy sokig pang mezgazdasgunk a hetvenes vek utn lendletes fejldsnek indult. Kr volna boncolgatni, hogy ebben mennyi rsze lehetett az agrrirnyts felvilgosultsgbl fakad "ideolgiai kilengseknek" (a hztji s kisegt gazdasg, a mellkzemgak engedlyezsnek, a szaktuds flszabadtsnak stb.), valamint a ktsgkvl hasznos s sikeres termelsi rendszereknek. Aligha kerlt a nyilvnossg el (nem is hiszem, hogy odatartozott volna), mennyiben tudtunk - akkori beosztsunknl fogva - nhny rendszerelmleti elkpzelst ttteleken keresztl (Voit Imrvel kzsen) rvnyesteni. Kzjk sorolhat taln annak a tudatostsa, hogy az ltalnos rendszerelmlet alapgondolataibl j nhnyat sikerlt az agrrgazatokra is kivettennk.(8)

Ettl fggetlenl a kibontakoz termelsi rendszerek hallatlan elnykkel kecsegtettek. Szmos zemnkben ugyanis a kinevezett, megvlasztott, flttlenl megbzhat (!) vezetk szakmai flkszltsge - mi tagads - nem mindig ttte meg a mrtket. rthet mdon adtak teht hatalmas lendletet a hozamnvelsnek azok a technolgik, amelyeket a rendszerkzpontok kivlan kpzett szakrti bocstottak rendelkezskre. Ms krds, hogy ezek a technolgik az akkoriban korszernek tlt kemizls jegyben fogantak, s elssorban nhny tbla-, st tmbmretekben termeszthet nvnyre, illetve teljesen termszetellenes krlmnyek kztt kialaktott llattmegszllsra vonatkoztak. (Nem rt taln megjegyezni - gazdasgi megfontolsokrl lvn sz -, hogy egyetlen ultramodern s, mint utlag kiderlt, hallatlanul knyelmetlen tehnfrhely kialaktsa tbbe kerlt, mint egy magyar llampolgr lakrsz a vrosi panelhzakban.)

Akkor azonban, amikor a mennyisgi szemllet uralkodott el a mezgazdasgban, egyszersmind fogalmi vltozsok kvetkeztek be. A vlt vagy valdi elnyt a gazdasgi vezets a termelkenysg nvelsvel, vagyis a termkegysg ellltshoz szksges munkark cskkentsvel igyekezett kierszakolni. A tervgazdasg jellegnl fogva, a mesterklt rszerkezet jegyben ugyanakkor messze a httrbe szorult a hatkonysg, azaz a termelsi rtk ltrehozshoz szksges sszes anyagi ldozat hnyadosa. Jelenlegi helyzetnkben a ktfle mutat szerepet cserlt, mint ahogyan a termelsi szerkezet is mdostsra szorul.

Knnyen lehetsges, hogy az Eurpai Uni bizonyos esetekben engedlyezni fogja szmunkra az gynevezett derogcit, teht haladkot ad bizonyos szablyainak merev tltetsre a hazai gyakorlatba. Ez a haladk azonban - szerny vlemnyem szerint - aligha lesz tbb egy-egy egszsges vetsforg idtartamnl. Ugyanilyen veszllyel fenyeget - s a kifejezs aligha tlzs - az gynevezett modulci,(9) az sszer birtokmretekhez kttt tmogats.

Tllpn trgykrmet annak fejtegetse, hogy vajon a mezgazdasg lvez-e tnyleges tmogatst, vagy inkbb a tbbi nemzetgazdasgi g mohsgnak szksges mrsklsrl van-e sz. Ktsgtelen ugyanis, hogy aligha akad olyan kormny a vilgon, amely az elemi ltfnntarts, gy elssorban az lelmezs kltsgeinek valban rarnyos emelst kockztatni mern vagy hajtan. Az agrroll(10) azonban ritkn nylik olyan tgra, mint ppen a mi tjainkon, ami nem tlzottan hasznl versenykpessgnknek.

Ha teht a vilgpiacon befogadott eladknt kvnunk megjelenni - s ehhez aligha fr ktsg -, akkor kelend rut kell elfogadhat ron knlnunk. Nvnyi tmegcikkek (fleg mszaki eljrsokkal, gppel, vegyszerrel nehzsgek nlkl termeszthet szokvnyos termnyek) tekintetben minden bizonnyal elmaradunk a nlunk jobban flszerelt, esetleg kedvezbb ghajlat tjegysgek kedvezmnyezett flhozataltl. Javunkra fordthat viszont kt tnyez: a minsg s a vlasztk. Sajtos adottsgaink rvn szmos olyan nvnyfaj s -fajta jhet szmtsba, amely mindenkppen kvnatos klnlegessgnek szmt.

Ugyanez vonatkozik az llattartsra, amelyben az Eurpai Uni egyre szigorod elrsai korltozzk az "llatbrtnk" ltjogosultsgt s a terletegysgre kijuttatott trgyaadagokat.(11)

Minden elfogultsg nlkl legyen szabad lltanom, hogy a biotermkek - akr nvnyi, akr llati eredetek - ma mr hallatlan elnyt lveznek a "piacossg" szempontjbl. Kivltkppen kihasznlhat volna ez az elny mint annak a knyszer helyzetnek a "veszett fejsze nyele", amely rszint a balul vgrehajtott krptlsok, rszint az emltett EU-modulcis elhatrozsok vrhat kvetkezmnye. Fl kell kszlnnk arra, hogy kisebb (nem trpe-) mret zemekben, egyedibb - hadd tegyem hozz: termszetszerbb - mdszerekkel, tbb egyni lelemnnyel s (ha tetszik, ha nem) arnylag tbb munkaervel kell versenykpes mezgazdasgot teremtetnnk. Mgpedig mielbb, mert egybknt a kereteket (kvtkat) az Eurpai Uni a jelenlegi, bizony, tbb-kevsb sznalmas krlmnyekhez mretezve llaptja meg - hiszen minden szentnek maga fel hajlik a keze, s ez a "behajls" az Eurpai Unira szintn rvnyes. Ezrt volna clszer - gondolom - Ausztria vagy a volt NDK ilyen bioirny kezdemnyezseit nem csupn utnozni, hanem meg is elzni a jelenlegi (1998. vi) 18-20 ezer hektr kiterjesztsvel.

J szerencse, hogy az IFOAM s az Eurpai Uni brsszeli bizottsga mltnyolta a hazai Biokultra Egyeslet trekvseit, s minstsi rendszert a tbbi tagllamban is rvnyess tette. Rosszabb csillagzat alatt ll az gy az agrrtudomny nhny magasan kpestett mveljnek ellenrzse, tovbb az anyagilag ersen rdekelt vegyszeti nagyvllalatok kzvlemny-forml igyekezete miatt. A vlasz arra a krdsre, hogy ki kit gyz le, esetleg egsz mezgazdasgunk - s vele nemzetgazdasgunk - jvjt is dnten befolysolhatja.


Lbjegyzetek:


(1) A cskken hozadk trvnyt pedzette mr a francia Turgot (1727), a nmet Liebig (1803) s az angol Lawes (1818) is, majd a nmet Mitscherlich (1874) foglalta ssze. Alapelve, hogy a mezgazdasgi termelshez flhasznlt rfordtsok (tpanyag, ntzvz, mvels stb.) hatkonysga fokozatosan cskken, st az gynevezett inflexis (fordul-) pont elrse utn visszjra fordul. Ilyenkor a kltsgek mr nem trlnek meg, st vesztesggel jrnak. Egyszersmind romboljk mind a talaj, mind a nvny vagy llat termszetes termelkpessgt.
(2) A fnntarthat mezgazdasg (sustainable agriculture) gondolatt Aurelio Peccei (1908-1984) vetette fl az ltala ltrehozott Rmai Klub szakemberei eltt. A ksbbiek sorn tbb mint szz orszgbl csatlakoztak tudsok ehhez a kezdemnyezshez. rtekeztek Rio de Janeirban (1993), New Yorkban (1996), legutbb Buenos Airesben (1998). Nlunk a gondolat egyik f kpviselje, Lng Istvn akadmikus szorgalmazta tudatostst. Ezutn csatlakoztak hozz olyan megrgztt kemizlk (pldul Nagy Blint), akik azeltt - a tervgazdlkods s ms megfontolsok rgyn - eskdt ellensgei voltak.
(3) Jellegzetes plda erre az oxign-etiln gzcsere vagy az egyik legfontosabb nvnyi tpanyag, a nitrogn krforgalmnak figyelembevtele - belertve a nitrifikcis s denitrifikcis folyamatok szmos tnyez (pldul az idjrs) befolysolta vltakozst.
(4) Alan Mathison Turing, a korn elhunyt kivl angol szakember plyafutst a Mortimer Taube szerkesztsben 1961-ben megjelent Computers and common sense - The myth of thinking machines cm knyvben rktettk meg.
(5) Robert Rodale (Emmaus, Pa.) lapot adott ki Organic Gardening cmmel. A hivatkozott tblzat ebben jelent meg. A lapot ma is terjesztik, immr orosz nyelv kiadsban is, holott az alapt mr elhunyt.
(6) Az "El Nino" (a gyermek) tbbnyire karcsony tjn, egyelre ismeretlen okbl keletkez termszeti jelensg. Hatsra Dl-Amerika nyugati partjai mentn a tengervz hfoka hirtelen megvltozik. Ennek nyomn vilgszerte idjrsi rendellenessgek puszttanak.
(7) Az IFOAM (International Federation of Organic Agricultural Movements) a szerves (bio-, ko- stb.) gazdlkods nemzetkzi kzpontja. Tagjai (tbbek kztt a magyar Biokultra Egyeslet) jogosultak arra, hogy igazolblyeggel lssk el a tilalmas vegyszerek hasznlata nlkl ellltott lelmiszereket.
(8) Nota bene: az ebben a trgykrben rott knyvem eredeti cmmel - Rendszerszemllet a mezgazdasgban - meg sem jelenhetett, st kihzsok, vltoztatgatsok utn is csak ers fnntartsokkal, meglehetsen lesjt lektori vlemnyezsekkel engedlyeztk.
(9) A modulci az Eurpai Uni brsszeli bizottsgnak hatrozatban szletett meg. Eszerint a mezgazdasg tmogatst a birtok mrethez s adottsgaihoz ktik. Az alapelv az, hogy a nehezebb krlmnyek kztt, kisebb terleten gazdlkodk tbb tmogatst kapjanak, mint a nagyobb s jmdbb birtokosok. Az intzkedst "hzon bell" is tbben vitatjk, mert - lltlag - ellene szl a versenykpessgnek.
(10) Az agrroll a mezgazdasgi s az ipari termkek ralakulsa kztti olyan eltrs, amely akkor jn ltre, amikor valamely bzisidponthoz kpest hosszabb id tlagban az ipari rsznvonal jobban emelkedik vagy kevsb cskken, mint a mezgazdasgi rak sznvonala. Ilyenkor az rak alakulsa kedveztlen a mezgazdasgi termelk szmra.
(11) Az llattartssal kapcsolatban fleg az llatvd egyesletek kvnsgait rvnyestik. Elssorban a tartsra, a szlltsra, a kmletes bnsmdra gyelnek, s emellett a vgs-fldolgozs "embersges" vgrehajtst hangslyozzk.

 

vissza