![]() | III. ĂŠvfolyam, 3. szĂĄm 1999. Ĺsz (188-198. oldal) |
TĂŠmĂĄk: dĂśntĂŠshozatal, ĂŠlĹlĂŠny, ĂŠrtĂŠkelĂŠs, kĂśrnyezet, kĂśzgazdasĂĄgtan, kutatĂĄs, MagyarorszĂĄg, mĂŠrĂŠs, mĂłdszertan, ĂśkolĂłgia, ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄs, pĂŠnz
HabĂĄr az ĂśkolĂłgiai kĂśzgazdasĂĄgtan hĂvei ĂĄltalĂĄban elutasĂtjĂĄk a termĂŠszeti erĹforrĂĄsok pĂŠnzbeli (monetĂĄris) ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠt, az utĂłbbi ĂŠvekben mĂŠgis tapasztalhatĂł nĂŠmi elmozdulĂĄs. Ennek kĂśvetkeztĂŠben a kĂśrnyezet-gazdasĂĄgtan ĂŠs az ĂśkolĂłgiai kĂśzgazdasĂĄgtan(1) hĂvei valamelyest kĂśzeledtek egymĂĄshoz, azaz az adott terĂźleten oldĂłdni lĂĄtszik egymĂĄs nĂŠzeteinek merev elutasĂtĂĄsa. Ezt bizonyĂtja az a Robert Costanza ĂŠs munkatĂĄrsai ĂĄltal kĂŠszĂtett, a FĂśld ĂśkoszisztĂŠmĂĄinak ĂŠs termĂŠszeti erĹforrĂĄsainak pĂŠnzbeli ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠrĹl szĂłlĂł tanulmĂĄny is, amely eredetileg a Nature hasĂĄbjain jelent meg 1997-ben, s egy ĂŠvvel kĂŠsĹbb az Ecological Economics cĂmĹą folyĂłiratban is kĂśzreadtĂĄk. A cikkrĹl tĂĄmogatĂł ĂŠs kritikai megjegyzĂŠsek sora lĂĄtott napvilĂĄgot, ĂśsszessĂŠgĂŠben azonban egyĂŠrtelmĹąen az derĂźl ki ezekbĹl, hogy - a monetĂĄris ĂŠrtĂŠkelĂŠs komoly mĂłdszertani problĂŠmĂĄi ellenĂŠre is - hiba volna elvetni a termĂŠszeti erĹforrĂĄsok pĂŠnzbeli ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠt.
A termĂŠszeti erĹforrĂĄsok monetĂĄris ĂŠrtĂŠkelĂŠse MagyarorszĂĄgon is egyre nagyobb figyelmet kap, s mindez akkor vĂĄlik igazĂĄn fontossĂĄ, amikor a vizsgĂĄlt erĹforrĂĄs ĂĄllapota valamilyen okbĂłl hirtelen megvĂĄltozik. A BĹs-Nagymarosi VĂzlĂŠpcsĹrendszer markĂĄns pĂŠlda arra, amikor egy beruhĂĄzĂĄs komoly hatĂĄst gyakorol a termĂŠszeti erĹforrĂĄsokra, ezĂŠrt itt helye van a termĂŠszeti ĂŠrtĂŠkvĂĄltozĂĄs pĂŠnzbeli becslĂŠsĂŠnek. Erre tett kĂsĂŠrletet az a kutatĂĄs, amely Kerekes SĂĄndor professzor irĂĄnyĂtĂĄsĂĄval tĂśbb ĂŠven keresztĂźl folyt a Budapesti KĂśzgazdasĂĄgtudomĂĄnyi Egyetem KĂśrnyezetgazdasĂĄgtani ĂŠs TechnolĂłgiai TanszĂŠkĂŠn.(2)
Jelen tanulmĂĄny a szĂŠlesebb nyilvĂĄnossĂĄg elĂŠ szeretnĂŠ tĂĄrni a termĂŠszeti tĹke pĂŠnzbeli ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠnek nĂŠhĂĄny lehetsĂŠges mĂłdszerĂŠt, s az ezzel kapcsolatban felmerĂźlĹ nehĂŠzsĂŠgeket ĂŠs dilemmĂĄkat. A bĹs-nagymarosi beruhĂĄzĂĄs kĂśrnyezeti hatĂĄsainak ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠrĹl szintĂŠn rĂśvid ĂĄttekintĂŠst szeretnĂŠnk adni, bizonyĂtva azt, hogy az ĂśkoszisztĂŠmĂĄk, illetve azok szolgĂĄltatĂĄsainak ĂŠrtĂŠkelĂŠse nem csupĂĄn elmĂŠleti prĂłbĂĄlkozĂĄs, hanem komoly gyakorlati jelentĹsĂŠggel is bĂr.
Egy igen Ăśsszetett ĂŠs ellentmondĂĄsokkal teli problĂŠmakĂśr (az ĂśkoszisztĂŠma szolgĂĄltatĂĄsai, illetve azok ĂŠrtĂŠkelĂŠse) kapott kĂźlĂśnĂśs figyelmet az utĂłbbi ĂŠvekben, s ez a terĂźlet az ĂśkolĂłgiai kĂśzgazdasĂĄgtannak is kĂśzponti tĂŠmĂĄja (Bingham et al. [1995], idĂŠzi Costanza [1998]). Ăm a kĂśzgazdasĂĄgtan kĂźlĂśnbĂśzĹ irĂĄnyzatai mĂĄs-mĂĄs mĂłdon tartjĂĄk elfogadhatĂłnak az ĂśkoszisztĂŠmĂĄknak, azok szolgĂĄltatĂĄsainak, illetve a termĂŠszeti tĹkĂŠnek az ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠt. Az ĂśkolĂłgiai kĂśzgazdasĂĄgtan elsĹsorban nem monetĂĄris formĂĄban tĂśrekszik a tĂĄrsadalom ĂŠs a gazdasĂĄg kapcsolatĂĄnak megragadĂĄsĂĄra, azaz sokkal inkĂĄbb termĂŠszetes mĂŠrtĂŠkegysĂŠgekben igyekszik leĂrni a vĂĄltozĂĄsokat. Ezzel szemben a kĂśrnyezet-gazdasĂĄgtan a neoklasszikus elvekre ĂŠpĂźl, s ennek megfelelĹen az emberi preferenciĂĄkbĂłl indul ki a pĂŠnzbeli ĂŠrtĂŠkek meghatĂĄrozĂĄsakor, s a termĂŠszeti tĹkĂŠnek ily mĂłdon igyekszik minĂŠl tĂśbb aspektusĂĄt monetĂĄrisan megragadni. A kĂŠt irĂĄnyzat tehĂĄt alapjaiban kĂźlĂśnbĂśzik egymĂĄstĂłl, ezĂŠrt is figyelemre mĂŠltĂł, hogy ĂŠpp Robert Costanza, aki az ĂśkolĂłgiai kĂśzgazdasĂĄgtan egyik vezĂŠralakja, s munkatĂĄrsai prĂłbĂĄlkoztak elĹszĂśr a fĂśldi ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok globĂĄlis szintĹą, pĂŠnzbeli ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠvel.
Mivel az ĂśkoszisztĂŠma szolgĂĄltatĂĄsai nem piaci javak, illetve nincsenek oly mĂłdon szĂĄmszerĹąsĂtve, hogy ĂśsszehasonlĂthatĂłk lennĂŠnek a gazdasĂĄg szolgĂĄltatĂĄsaival vagy a megtermelt tĹkĂŠvel, ezĂŠrt ezeket a politikai dĂśntĂŠshozatalkor tĂşl kis sĂşllyal veszik figyelembe. Ez tĂśbbek kĂśzĂśtt az emberek, mint biolĂłgiai lĂŠnyek ĂŠletfeltĂŠteleit is sĂşlyosan veszĂŠlyeztetheti. Bizonyos ĂŠrtelemben az ĂśkolĂłgiai rendszerek szolgĂĄltatĂĄsainak ĂŠrtĂŠke vĂŠgtelen, hiszen azok nĂŠlkĂźl a FĂśld gazdasĂĄgai mĹąkĂśdĂŠskĂŠptelennĂŠ vĂĄlnĂĄnak. Ennek ellenĂŠre mĂŠgis hasznos lehet az ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok "hozadĂŠki ĂŠrtĂŠkĂŠnek" vagy "hatĂĄrĂŠrtĂŠkĂŠnek" a becslĂŠse.(3) Az elmĂşlt ĂŠvekben szĂĄmos tanulmĂĄny jelent meg a legkĂźlĂśnfĂŠlĂŠbb ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠrĹl. Costanza ĂŠs tĂĄrsai ezek segĂtsĂŠgĂŠvel becsĂźltĂŠk a biomok(4) egysĂŠgnyi terĂźletĂŠre jutĂł ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok ĂŠrtĂŠkĂŠt. EzekbĹl Ăşgy kaptĂĄk meg a FĂśld egĂŠszĂŠre vonatkozĂł ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok ĂŠrtĂŠkĂŠt, hogy a kapott, terĂźletegysĂŠgre vonatkozĂł Ăśsszegeket megszoroztĂĄk az egyes biomok teljes terĂźletĂŠvel, majd pedig ezeket a kĂźlĂśnbĂśzĹ biomokra kapott eredmĂŠnyeket ĂśsszegeztĂŠk.
RĂśviden tekintsĂźk ĂĄt az eljĂĄrĂĄs mĂłdszertanĂĄt! Az ĂśkoszisztĂŠma javak (pĂŠldĂĄul ĂŠlelmiszer) ĂŠs szolgĂĄltatĂĄsok (pĂŠldĂĄul hulladĂŠkasszimilĂĄlĂł-kĂŠpessĂŠg) formĂĄjĂĄban(5) kĂśzvetlenĂźl vagy kĂśzvetve hajtanak hasznot az emberisĂŠg szĂĄmĂĄra. Az ĂśkoszisztĂŠmĂĄk szĂĄmos funkciĂłt tĂśltenek be ĂŠs kĂźlĂśnbĂśzĹ szolgĂĄltatĂĄsokat nyĂşjtanak, amelyeket Daily ([1997], idĂŠzi Costanza et al. [1997]) foglal Ăśssze rĂŠszletesen. A tanulmĂĄny szerzĹi 17 kategĂłriĂĄba soroltĂĄk ezeket az ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsokat: gĂĄzszabĂĄlyozĂĄs (a lĂŠgkĂśr kĂŠmiai ĂśsszetĂŠtelĂŠnek szabĂĄlyozĂĄsa), klĂmaszabĂĄlyozĂĄs, zavar-szabĂĄlyozĂĄs (az ĂśkoszisztĂŠmĂĄk vĂĄlasza a kĂśrnyezeti vĂĄltozĂĄsokra), vĂzszabĂĄlyozĂĄs, vĂzszolgĂĄltatĂĄs, erĂłziĂł megelĹzĂŠse, talajkĂŠpzĂŠs, tĂĄpanyag-kĂśrforgĂĄs, hulladĂŠkkezelĂŠs, beporzĂĄs, biolĂłgiai kontroll (a populĂĄciĂłk zsĂĄkmĂĄnydinamikĂĄjĂĄnak szabĂĄlyozĂĄsa), menedĂŠkhely (a helyi ĂŠs a kĂśltĂśzĹ populĂĄciĂłk ĂŠlĹhelye), ĂŠlelmiszer termelĂŠs, nyersanyagok, genetikai erĹforrĂĄs, rekreĂĄciĂł, kultĂşra (a nem kereskedelmi hasznĂĄlat lehetĹsĂŠgĂŠnek biztosĂtĂĄsa). Az elemzĂŠsbe csak a megĂşjulĂł ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok kerĂźltek be, a nem megĂşjulĂł fosszilis energiahordozĂłkkal (kĹszĂŠn, kĹolaj, fĂśldgĂĄz), az ĂĄsvĂĄnyi nyersanyagokkal, illetve a lĂŠgkĂśrrel nem foglalkoztak.
Az ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok ĂŠrtĂŠkĂŠnek becslĂŠsĂŠhez szĂźksĂŠg volt az ĂśkoszisztĂŠmĂĄk nagysĂĄgĂĄnak meghatĂĄrozĂĄsĂĄra is. Ennek ĂŠrdekĂŠben egy aggregĂĄlt osztĂĄlyozĂĄsi rendszert dolgoztak ki, amelyben - a jelenlegi globĂĄlis fĂśldhasznĂĄlatnak megfelelĹen - 16 kategĂłria szerepel. A kĂŠt alapkategĂłriĂĄt a tengeri ĂŠs a szĂĄrazfĂśldi terĂźletek jelentettĂŠk. A tengeri terĂźletek felbonthatĂłk a nyĂlt ĂłceĂĄnra ĂŠs a parti terĂźletekre, amelyek magukban foglaljĂĄk a tĂślcsĂŠrtorkolatokat, a tengeri algaĂĄgyakat, a korallzĂĄtonyokat ĂŠs a sekĂŠly parti terĂźleteket. A szĂĄrazfĂśldi terĂźleteken kĂŠtfĂŠle erdĹtĂpust (trĂłpusi ĂŠs mĂŠrsĂŠkelt ĂŠgĂśvi); fĂźves terĂźleteket ĂŠs legelĹket; mocsaras, vizes terĂźleteket (wetlands); tavakat ĂŠs folyĂłkat; sivatagot; tundrĂĄt; jeges vagy sziklĂĄs terĂźleteket; mĹąvelĂŠs alatt ĂĄllĂł fĂśldeket; valamint vĂĄrosokat kĂźlĂśnbĂśztettek meg.
Az ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok piaci ĂŠs nem piaci ĂŠrtĂŠkĂśsszetevĹit tĂśbbfĂŠle mĂłdszerrel hatĂĄroztĂĄk meg. Az elemzĂŠsben felhasznĂĄlt - mĂĄr elkĂŠszĂźlt - tanulmĂĄnyok szintĂŠn sokfĂŠle ĂŠrtĂŠkelĂŠsi mĂłdszert alkalmaztak. Ezek zĂśme - kĂśzvetlenĂźl vagy kĂśzvetve - az emberek ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsokra vonatkozĂł "fizetĂŠsi hajlandĂłsĂĄgĂĄt" prĂłbĂĄlta becsĂźlni.
A rĂŠszeredmĂŠnyek gyĹąjtĂŠse ĂŠs szintetizĂĄlĂĄsa tĂśbb lĂŠpcsĹben zajlott. ElĹszĂśr alaposan ĂĄttekintettĂŠk a szakirodalmat, amelynek cĂŠlja a mĂĄr elkĂŠszĂźlt ĂŠrtĂŠkelĂŠsek ĂśsszegyĹąjtĂŠse volt, de a becslĂŠsek sorĂĄn sajĂĄt szĂĄmĂtĂĄsokat is vĂŠgeztek. A vĂŠgleges tanulmĂĄny megĂrĂĄsĂĄt termĂŠszetesen rĂŠsztanulmĂĄnyok kidolgozĂĄsa elĹzte meg (ezekben talĂĄlhatĂłk meg a szakirodalomban fellelhetĹ becslĂŠsek, azok ĂŠrtĂŠkelĂŠsi mĂłdszerei ĂŠs a kalkulĂĄlt ĂŠrtĂŠkek), majd a szerzĹk - egyhetes intenzĂv, kĂśzĂśs munkĂĄval - rĂŠszletesen is megtĂĄrgyaltĂĄk a kapott eredmĂŠnyeket.(6) Mindezek alapjĂĄn hatĂĄroztĂĄk meg az egyes ĂśkoszisztĂŠmĂĄkra, illetve az ĂĄltaluk nyĂşjtott ĂŠves szolgĂĄltatĂĄsokra vonatkozĂł pĂŠnzĂŠrtĂŠkeket (Costanza et al. (1997), 256. o.). A teljes bioszfĂŠra ĂŠves szolgĂĄltatĂĄsainak ĂŠrtĂŠkĂŠt globĂĄlisan 16-54 billiĂł amerikai dollĂĄrra (a kisebb ĂŠrtĂŠk az ĂŠrtĂŠktartomĂĄnyok alsĂł, mĂg a nagyobbik a felsĹ hatĂĄrok figyelembevĂŠtelĂŠvel kalkulĂĄlt Ăśsszeg), ĂĄtlagos ĂŠrtĂŠkĂŠt pedig 33 billiĂł amerikai dollĂĄrra becsĂźltĂŠk. Ez olyan ĂŠrtĂŠk, amelynek jelentĹs rĂŠsze a piacon meg sem jelenik (Costanza et al. [1997]).
A szerzĹk nem tagadjĂĄk, hogy az effĂŠle becslĂŠsek szĂĄmos fogalmi ĂŠs empirikus nehĂŠzsĂŠget tartalmaznak, mĂŠgis Ăşgy gondoljĂĄk, hogy e munka tĂśbb szempontbĂłl is alapvetĹ. Ez azĂŠrt van Ăgy, mert "(1) nyilvĂĄnvalĂłbbĂĄ teszi az ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok ĂŠrtĂŠkĂŠnek lehetsĂŠges tartomĂĄnyĂĄt; (2) legalĂĄbb elsĹ kĂśzelĂtĂŠsben megbecsĂźli a globĂĄlis ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok viszonylagos nagysĂĄgĂĄt; (3) keretet ad ezek tovĂĄbbi elemzĂŠsĂŠhez; (4) kiemeli azokat a terĂźleteket, amelyeknĂŠl a leginkĂĄbb szĂźksĂŠg van tovĂĄbbi kutatĂĄsokra; (5) Ăşjabb kutatĂĄsokra ĂŠs vitĂĄkra ĂśsztĂśnĂśz". A szerzĹk szerint a felismert problĂŠmĂĄk ĂŠs bizonytalansĂĄgok tĂśbbsĂŠge miatt becslĂŠseik inkĂĄbb csak valamifĂŠle alsĂł kĂśzelĂtĂŠst jelentenek, amelyek nĂśvekednĂŠnek, ha "(1) tovĂĄbbi erĹfeszĂtĂŠseket tennĂŠnk az ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok szĂŠlesebb tartomĂĄnyĂĄnak tanulmĂĄnyozĂĄsĂĄra ĂŠs ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠre; (2) reĂĄlisabban ragadnĂĄnk meg az ĂśkoszisztĂŠmĂĄk dinamikĂĄjĂĄt ĂŠs a kĂśzĂśttĂźk lĂŠvĹ fĂźggĹsĂŠgi kapcsolatokat; ĂŠs (3) tudomĂĄsul vennĂŠnk, hogy az ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok egyre »szĹąkĂśsebbĂŠ« vĂĄlnak a jĂśvĹben" (Costanza et al. [1997], 253. o.).
A tanulmĂĄnyt azzal a cĂŠllal jelentettĂŠk meg Ăşjra az Ecological Economics hasĂĄbjain, hogy tovĂĄbbi ĂŠszrevĂŠtelek kĂśzlĂŠsĂŠre adjanak lehetĹsĂŠget. BevezetĹ ĂrĂĄsĂĄban Costanza megerĹsĂti azt az Ăłhajt, hogy a pĂŠnzbeli ĂŠrtĂŠkelĂŠst bemutatĂł ĂŠs alkalmazĂł cikkel, valamint az errĹl indĂtott vitĂĄval szeretnĂŠk elĹmozdĂtani a termĂŠszeti tĹke ĂŠs az ĂśkoszisztĂŠmĂĄk ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠnek meglehetĹsen sok problĂŠmĂĄt felvetĹ kutatĂĄsĂĄt, s ezzel az eddig homĂĄlyos terĂźletekre is fĂŠny derĂźlhet. A folyĂłirat hasĂĄbjain zajlĂł vita tehĂĄt meghatĂĄrozĂł ĂŠs irĂĄnymutatĂł lehet a jĂśvĹ kutatĂĄsai szĂĄmĂĄra (Costanza [1998], 2. o.). Ez az elsĹ lĂŠpĂŠs azonban csak "az ajtĂłt nyitotta ki a kutatĂĄsok bĹvĂtĂŠsĂŠre ĂŠs fejlesztĂŠsĂŠre, amellyel azokat a problĂŠmĂĄkat ĂŠs korlĂĄtokat vizsgĂĄlhatjuk tovĂĄbb, amelyeket mĂĄr felismertĂźnk" (Costanza et al. [1998], 69. o.).
Az egyik vitacikk Herman DalytĹl, az ĂśkolĂłgiai kĂśzgazdasĂĄgtan ugyancsak jeles kĂŠpviselĹjĂŠtĹl szĂĄrmazik, aki egyĂŠrtelmĹąen kifejezte, hogy nem csatlakozik a termĂŠszeti erĹforrĂĄsok pĂŠnzbeli ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠt tĂĄmadĂłkhoz. VĂŠlemĂŠnye szerint a vilĂĄg ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsaira vonatkozĂł ĂŠvi 33 billiĂł dollĂĄros kalkulĂĄlt ĂŠrtĂŠket egy olyan mutatĂłszĂĄmkĂŠnt kell ĂŠrtelmezni, amely megmutatja, hogy a mĂşltban a termĂŠszeti tĹkĂŠt milyen mĂŠrtĂŠkben hasznĂĄltuk fel, s Ăgy mekkora a megmaradĂł termĂŠszeti tĹke szĹąkĂśssĂŠge (Daly [1998]).(7) "A becslĂŠs minden durvasĂĄga ĂŠs pontatlansĂĄga ellenĂŠre is tĂśbb, mint a vĂŠgtelen rossz alĂĄbecslĂŠse" - vĂŠli Daly ([1998], 23. o.).
A szerzĹ szintĂŠn fontosnak tartja megjegyezni, hogy egy konkrĂŠt dĂśntĂŠshozatalnĂĄl a vĂŠgtelen ĂŠrtĂŠken szĂĄmon tartott termĂŠszeti tĹke semmivel sem mond tĂśbbet, mintha azt nulla ĂŠrtĂŠken vennĂŠnk szĂĄmĂtĂĄsba. Fel kellene ismerni, hogy a termĂŠszeti tĹke ĂŠs az ember alkotta tĹke nem helyettesĂtĹ, hanem kiegĂŠszĂtĹ viszonyban ĂĄllnak egymĂĄssal, s ĂŠppen ez a kiegĂŠszĂtĹ viszony az a korlĂĄtozĂł tĂŠnyezĹ, ami miatt meg kell fĂŠkezni a termĂŠszeti tĹke tĂşl gyors ĂĄtalakĂtĂĄsĂĄt ember alkotta tĹkĂŠvĂŠ. Az ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsok mĂŠrĂŠsĂŠnek technikĂĄja viszont tovĂĄbbra is lezĂĄratlan kĂŠrdĂŠs, de szerinte a kutatĂłk nyitottak a kritikĂĄkra ĂŠs a javaslatokra, amelyek rĂŠvĂŠn fejleszthetĹ ez a munka (Daly [1998]).
Ărdemes mĂŠg kiemelni az Ecological Economics emlĂtett szĂĄmĂĄnak azt a cikkĂŠt, amelyet maguk az eredeti tanulmĂĄny szerzĹi Ărtak (Costanza et al. [1998]), s amelyben a kapott ĂŠszrevĂŠtelekre reagĂĄltak. Ennek egyik legĂŠrdekesebb rĂŠszĂŠben a szerzĹk biofizikai ĂŠs monetĂĄris ĂŠrtĂŠkeket hasonlĂtanak Ăśssze. MegvizsgĂĄltĂĄk pĂŠldĂĄul, hogy a Nature-ben kĂśzzĂŠtett, egy hektĂĄrra vetĂtett gazdasĂĄgi ĂŠrtĂŠk hogyan fĂźgg Ăśssze a biomok egysĂŠgnyi terĂźletĂŠn megkĂśtĂśtt napenergiĂĄval (ezt a nettĂł primer produkciĂłval(8) fejeztĂŠk ki). A szĂĄrazfĂśldi ĂŠs a tengeri rendszerekre kĂźlĂśn-kĂźlĂśn elvĂŠgzett vizsgĂĄlat - nĂŠmileg meglepĹ mĂłdon - nagyon szoros ĂśsszefĂźggĂŠst (korrelĂĄciĂłt) mutatott, az egyedĂźli kivĂŠtelt a folyĂłk ĂŠs a tavak jelentettĂŠk. Ezt azzal magyarĂĄztĂĄk, hogy az ezek ĂĄltal nyĂşjtott szolgĂĄltatĂĄsok kevĂŠsbĂŠ kapcsolatosak a primer produkciĂłval (Costanza et al. [1998], 72. o.). A termĂŠszetes mĂŠrtĂŠkegysĂŠgben, illetve a pĂŠnzben tĂśrtĂŠnĹ ĂŠrtĂŠkelĂŠs tehĂĄt nem feltĂŠtlenĂźl szolgĂĄltat egymĂĄstĂłl nagyon kĂźlĂśnbĂśzĹ eredmĂŠnyeket.
MagyarorszĂĄgon a termĂŠszeti erĹforrĂĄsok, illetve az azokban bekĂśvetkezĹ vĂĄltozĂĄsok pĂŠnzbeli ĂŠrtĂŠkelĂŠse nem tekint vissza olyan komoly mĂşltra, mint ahogy az a fejlettebb orszĂĄgokra jellemzĹ, az utĂłbbi ĂŠvtizedben azonban jelentĹs vĂĄltozĂĄs tĂśrtĂŠnt ezen a terĂźleten is. Az 1990-es ĂŠvekben tĂśbb kutatĂĄs foglalkozott ezzel a tĂŠmĂĄval,(9) s ezek kĂśzĂźl kiemelkedĹen fontos a BĹs-Nagymarosi VĂzlĂŠpcsĹrendszer (a tovĂĄbbiakban: BNV) termĂŠszeti tĂŠnyezĹkre gyakorolt hatĂĄsĂĄnak a kutatĂĄsa. Ez a munka 1994-ben kezdĹdĂśtt, amikor a feltĂŠtelek mĂŠg a maiaknĂĄl is sokkal szerĂŠnyebbek voltak mind a rendelkezĂŠsre ĂĄllĂł tudomĂĄnyos ĂŠs mĂłdszertani lehetĹsĂŠgeket, mind pedig a kutatĂĄsi eredmĂŠnyek elfogadtatĂĄsĂĄt illetĹen. Az 1994-ben Kerekes SĂĄndor vezetĂŠsĂŠvel ĂśsszeĂĄllt elsĹ kutatĂłcsoport ĂşttĂśrĹ jellegĹą munkĂĄt vĂŠgzett azzal, hogy a beruhĂĄzĂĄst az addig teljes egĂŠszĂŠben mellĹzĂśtt termĂŠszeti tĂŠnyezĹk figyelembevĂŠtelĂŠvel ĂŠrtĂŠkelte gazdasĂĄgilag (Kerekes et al. [1994]). Ez volt az elsĹ olyan hazai kutatĂĄs, amelyik a biodiverzitĂĄst, illetve annak vĂĄltozĂĄsĂĄt is becsĂźlte, mĂŠgpedig monetĂĄris formĂĄban.
A kutatĂłmunka 1998-ban ĂŠs 1999-ben a Budapesti KĂśzgazdasĂĄgtudomĂĄnyi Egyetem KĂśrnyezetgazdasĂĄgtani ĂŠs TechnolĂłgiai TanszĂŠkĂŠn folytatĂłdott. Ekkor a termĂŠszeti tĹke teljesebb kĂśrĹą ĂŠs mĂłdszertanilag megalapozottabb ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠvel prĂłbĂĄlkoztunk. Ennek a munkĂĄnak az adott (illetve ad) kĂźlĂśnĂśs hangsĂşlyt, hogy a BNV-projekt kapcsĂĄn a szlovĂĄk ĂŠs a magyar fĂŠl kĂśzĂśtti gazdasĂĄgi elszĂĄmolĂĄst kĂvĂĄnta (illetve kĂvĂĄnja) megalapozni. A kĂśvetkezĹkben az ennek keretĂŠben kĂŠszĂźlt kĂŠt tanulmĂĄny (Kerekes et al. [1998], [1999]) legfontosabb eredmĂŠnyeit ismertetjĂźk.
A BNV-projekt a legnagyobb vĂĄltozĂĄsokat a SzigetkĂśzben idĂŠzte elĹ, ezĂŠrt a kutatĂĄs is erre a terĂźletre irĂĄnyult. Ennek sorĂĄn a SzigetkĂśz teljes gazdasĂĄgi ĂŠrtĂŠkĂŠnek(10) a beruhĂĄzĂĄs hatĂĄsĂĄra bekĂśvetkezĹ vĂĄltozĂĄsĂĄt prĂłbĂĄltuk megbecsĂźlni. Ehhez az alĂĄbbi ĂśsszetevĹket vettĂźk figyelembe: flĂłra ĂŠs fauna; felszĂni, illetve felszĂn alatti vĂzkĂŠszletek; mezĹgazdasĂĄgi vĂĄltozĂĄsok; halĂĄszat ĂŠs horgĂĄszat; erdĹ- ĂŠs vadgazdĂĄlkodĂĄs; gĂśrgetett, illetve lebegtetett hordalĂŠk szĂĄllĂtĂĄsa a folyĂłvĂzben. Ezen tĂŠnyezĹk kĂśzĂźl az utĂłbbiakra lĂŠtezhet piac, illetve azok ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠre inkĂĄbb vannak elfogadott mĂłdszerek, Ăgy azok ĂŠrtĂŠkbecslĂŠse nĂŠmikĂŠpp egyszerĹąbb feladat, mint pĂŠldĂĄul a flĂłra ĂŠs a fauna (biodiverzitĂĄs) vĂĄltozĂĄsĂĄnak ĂŠrtĂŠkelĂŠse, ezĂŠrt a kutatĂĄs eredmĂŠnyei kĂśzĂźl ennek a terĂźletnek az ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠt emeljĂźk ki. A becslĂŠseket nemcsak a mĂĄr megvalĂłsult "C" variĂĄns esetĂŠre vĂŠgeztĂźk el, hanem egy Ăşjonnan felmerĂźlt, potenciĂĄlisan megvalĂłsĂthatĂł vĂĄltozatra is. A konkrĂŠt vĂĄltozat ismertetĂŠse helyett azonban sokkal fontosabbak az elvi megfontolĂĄsok, hiszen a kialakĂtott mĂłdszertan alapjĂĄn bĂĄrmilyen tervvĂĄltozatra elvĂŠgezhetĹ az ĂŠrtĂŠkvĂĄltozĂĄs becslĂŠse (Kerekes et al. [1999], 4. o.).
A biodiverzitĂĄs vĂĄltozĂĄsa igen sok bizonytalansĂĄgot hordoz, amire a munkĂĄban rĂŠsztvevĹ botanikus ĂŠs zoolĂłgus kutatĂłk is felhĂvtĂĄk a figyelmet. Emellett az alkalmazott mĂłdszerek is csak rendkĂvĂźl szĂŠles hibahatĂĄrok melletti becslĂŠsre alkalmasak, gondoljunk csak arra, hogy Costanza ĂŠs munkatĂĄrsai az egyes biomok szolgĂĄltatĂĄsainak ĂŠrtĂŠkĂŠt csak globĂĄlis ĂĄtlagok alapjĂĄn tudtĂĄk meghatĂĄrozni. Ezzel figyelmen kĂvĂźl hagytĂĄk azt az igen fontos tĂŠnyt, hogy a kĂźlĂśnbĂśzĹ terĂźletek egyĂŠbkĂŠnt hasonlĂł biomjai szĂŠles hatĂĄrok kĂśzĂśtt vĂĄltozhatnak ĂŠs olyan egyedi jellegzetessĂŠgekkel bĂrhatnak, amelyeket az ĂĄtlagĂŠrtĂŠkek meghatĂĄrozĂĄsĂĄnĂĄl nem szĂĄmszerĹąsĂthettek. Mindezek ismeretĂŠben talĂĄn nem meglepĹ, hogy a szigetkĂśzi ĂśkoszisztĂŠmĂĄk vĂĄltozĂĄsĂĄnak ĂŠrtĂŠkĂŠt tĂśbb mĂłdszerrel prĂłbĂĄltuk becsĂźlni.
Az egyik ilyen eljĂĄrĂĄs az Ăşgynevezett benefit transzfer mĂłdszer. Ez egy mĂĄr elkĂŠszĂźlt vizsgĂĄlat eredmĂŠnyĂŠt Ăźlteti ĂĄt egy mĂĄsik, hasonlĂł terĂźletre (rĂŠszletesen lĂĄsd pĂŠldĂĄul OECD [1996]). Ennek megfelelĹen olyan felmĂŠrĂŠseket kellett talĂĄlnunk, amelyek kielĂŠgĂtik a benefit transzfer alkalmazĂĄsĂĄnak feltĂŠteleit.(11) A nemzetkĂśzi szakirodalomban sajnos nagyon kevĂŠs a szigetkĂśzihez hasonlĂł ĂŠdesvĂzi ĂĄrtĂŠri, vizes terĂźletekre vĂŠgzett monetĂĄris ĂŠrtĂŠkelĂŠs. EnnĂŠl sokkal gyakoribb a sĂłsvĂzi terĂźletek vizsgĂĄlata, ezeket azonban nem hasonlĂthatjuk az ĂŠdesvĂziekhez. EurĂłpai vizes terĂźletre vonatkozĂłan csupĂĄn kĂŠt megfelelĹ felmĂŠrĂŠst talĂĄltunk a szakirodalomban. MindkĂŠt felmĂŠrĂŠs a nemzetkĂśzileg is elismert feltĂŠteles ĂŠrtĂŠkelĂŠs mĂłdszerĂŠvel(12) kĂŠszĂźlt.
A szigetkĂśzi alkalmazĂĄs szempontjĂĄbĂłl legjobb felmĂŠrĂŠst AusztriĂĄban vĂŠgeztĂŠk egy Duna menti nemzeti park lĂŠtrehozĂĄsakor (Kosz [1996]). Ez a vizsgĂĄlat azĂŠrt is volt nagyon kedvezĹ a szĂĄmunkra, mert a Duna menti ĂĄrtĂŠri vizes terĂźletet ott is egy tervezett vĂzerĹmĹą ĂŠpĂtĂŠse veszĂŠlyeztette. SzĂĄmĂtĂĄsainknĂĄl az osztrĂĄkok fizetĂŠsi hajlandĂłsĂĄgĂĄbĂłl indultunk ki, s - tĂśbbek kĂśzĂśtt - azt feltĂŠteleztĂźk, hogy az osztrĂĄk ĂŠs a magyar fizetĂŠsi hajlandĂłsĂĄg az egy fĹre jutĂł bruttĂł hazai termĂŠk (GDP) eltĂŠrĹ nagysĂĄgĂĄval magyarĂĄzhatĂł, illetve azzal arĂĄnyos.(13)
Az osztrĂĄk fizetĂŠsi hajlandĂłsĂĄgot az jellemezte, hogy 1993-ban - ĂŠs az azt kĂśvetĹ ĂŠvekben - az egy fĹre jutĂł GDP 0,12%-ĂĄt lettek volna hajlandĂłk fizetni egy ĂĄrtĂŠri vizes terĂźleten lĂŠtrehozandĂł nemzeti parkĂŠrt. EbbĹl az ĂśsszegbĹl - a feltĂŠtelezĂŠseinknek megfelelĹ korrekciĂłk utĂĄn - kaptuk a magyar emberek egy fĹre jutĂł ĂŠves fizetĂŠsi hajlandĂłsĂĄgĂĄt a szigetkĂśzi ĂśkoszisztĂŠma eredeti ĂĄllapotban valĂł megĹrzĂŠsĂŠre vonatkozĂłan. Ezt a relevĂĄns populĂĄciĂłra Ăśsszegezve (ez esetĂźnkben a teljes magyar lakossĂĄg, illetve a fizetĹkĂŠpes nĂŠpessĂŠg, amelyet a 14 ĂŠven felĂźliek jelentenek) kaptuk a teljes magyar fizetĂŠs ĂśsszegĂŠt. Mivel feltĂŠteleztĂźk, hogy a fizetĂŠsi hajlandĂłsĂĄg a degradĂĄltsĂĄggal arĂĄnyosan csĂśkken, ezĂŠrt - az egyes beruhĂĄzĂĄsi vĂĄltozatok ĂĄltal a kĂźlĂśnbĂśzĹ ĂśkoszisztĂŠmĂĄkban okozott pusztulĂĄst alapul vĂŠve - becsĂźlhetĹ a tĂŠnyleges fizetĂŠsi hajlandĂłsĂĄg. Az osztrĂĄk felmĂŠrĂŠsnĂŠl a fizetĂŠst vĂŠgtelen idĹhorizontra ĂŠrtelmeztĂŠk, ami annyit jelent, hogy az ĂĄllampolgĂĄrok minden ĂŠvben befizetnĂŠk a felajĂĄnlott Ăśsszeget a nemzeti park fenntartĂĄsĂĄra. Ekkor hasznĂĄlhatĂł az Ăşgynevezett ĂśrĂśkjĂĄradĂŠk-formula, amellyel az ĂŠrtĂŠkcsĂśkkenĂŠs jelenĂŠrtĂŠke szĂĄmĂthatĂł ki, s amelyet nagymĂŠrtĂŠkben befolyĂĄsol a szĂĄmĂtĂĄshoz vĂĄlasztott diszkontlĂĄb.(14) A "C" variĂĄns megvalĂłsĂtĂĄsa kĂśvetkeztĂŠben a szigetkĂśzi vizes terĂźletekben bekĂśvetkezĹ ĂŠrtĂŠkcsĂśkkenĂŠst 2%-os diszkontrĂĄta alkalmazĂĄsĂĄval 168-252 milliĂĄrd forintra, mĂg 3,5%-os diszkontlĂĄbnĂĄl 96-144 milliĂĄrd forintra becsĂźltĂźk. A kĂŠt tartomĂĄny kĂśzĂśtti eltĂŠrĂŠs jĂłl mutatja, hogy a diszkontlĂĄb megvĂĄlasztĂĄsa jelentĹsen befolyĂĄsolja a kapott eredmĂŠnyt.
A mĂĄsik becslĂŠst az ĂrĂĄs elsĹ rĂŠszĂŠben ismertetett tanulmĂĄny (Costanza et al. [1997]) alapjĂĄn vĂŠgeztĂźk. Ez a CostanzĂĄĂŠk ĂĄltal az egyes ĂŠlĹhelytĂpusokra kalkulĂĄlt monetĂĄris ĂśsszegekbĹl, illetve a megfelelĹ szigetkĂśzi ĂŠlĹhelytĂpusok terĂźletvĂĄltozĂĄsĂĄbĂłl szĂĄmĂtotta az ĂŠrtĂŠkcsĂśkkenĂŠst. Ez is ĂŠkes bizonyĂtĂŠka annak, hogy a biodiverzitĂĄs ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠre irĂĄnyulĂł tĂśrekvĂŠs nemcsak elmĂŠleti sĂkon nagy jelentĹsĂŠgĹą, hanem valĂłban fontos gyakorlati problĂŠmĂĄk megoldĂĄsĂĄban segĂthet. Pimm szerint a Costanza ĂŠs szerzĹtĂĄrsai ĂĄltal az egyes ĂśkoszisztĂŠma-szolgĂĄltatĂĄsokra kĂśzĂślt monetĂĄris ĂŠrtĂŠkek igazi ereje abban van, hogy azok felhasznĂĄlhatĂłk a helyi dĂśntĂŠshozatalkor. Ha a globĂĄlis Ăśsszegeket konkrĂŠtan nem is alkalmazzĂĄk, azok ĂśsszehasonlĂtĂĄsra ĂŠs ellenĹrzĂŠsre adhatnak lehetĹsĂŠget (Pimm [1997]).
A SzigetkĂśz ĂŠlĹhelyei ĂŠs nĂśvĂŠnytĂĄrsulĂĄsai - a Costanza ĂŠs tĂĄrsai ĂĄltal alkalmazott csoportosĂtĂĄs szerint - az alĂĄbbi kategĂłriĂĄkba sorolhatĂłk (zĂĄrĂłjelben az adott ĂŠlĹhely ĂĄltal nyĂşjtott szolgĂĄltatĂĄs CostanzĂĄĂŠk ĂĄltal becsĂźlt ĂĄtlagos pĂŠnzĂŠrtĂŠke):
A fenti ĂŠlĹhelyek kĂśzĂźl a legĂŠrtĂŠkesebb ĂĄrtĂŠri vizes terĂźletek degradĂĄlĂłdtak, az ĂŠrtĂŠktelenebb fĂźves, gyomos terĂźletek nagysĂĄga viszont nĂśvekedett. Az ĂŠrtĂŠkcsĂśkkenĂŠst a terĂźletek, illetve az ottani ĂśkoszisztĂŠmĂĄk ĂŠves szolgĂĄltatĂĄsainak, hozamainak kĂźlĂśnbsĂŠgĂŠbĹl szĂĄmĂtottuk. Mivel a szigetkĂśzi ĂŠlĹhelyek degradĂĄciĂłja valĂłszĂnĹąleg hosszĂş tĂĄvon megmarad (az ĂĄltaluk szolgĂĄltatott hozamot ĂśrĂśkre elvesztettĂźk), ezĂŠrt megint csak alkalmazhatĂł az ĂśrĂśkjĂĄradĂŠk-szĂĄmĂtĂĄs. Az ĂŠrtĂŠkvĂĄltozĂĄst Ăgy a "C" variĂĄns esetĂŠn 712-758 milliĂĄrd forintra (2%-os diszkontlĂĄb esetĂŠn), illetve 407-433 milliĂĄrd forintra (3,5%-os diszkontlĂĄb esetĂŠn) becsĂźltĂźk.
A kĂŠt mĂłdszer eredmĂŠnyei nagysĂĄgrendileg hasonlĂłk, noha 4-5-szĂśrĂśs kĂźlĂśnbsĂŠgek is ĂŠszrevehetĹk. Ez azonban mĂŠg mindig nem tĂşl jelentĹs, fĹleg ha figyelembe vesszĂźk, hogy maga az ĂśkoszisztĂŠma-vĂĄltozĂĄs is ĂłriĂĄsi bizonytalansĂĄgokat hordozhat.
Ha most a szigetkĂśzi termĂŠszeti tĹke ĂŠrtĂŠkvĂĄltozĂĄsĂĄnak teljes ĂŠrtĂŠkĂŠt vizsgĂĄljuk, vagyis nemcsak a flĂłra ĂŠs a fauna (biodiverzitĂĄs) vĂĄltozĂĄsĂĄt vesszĂźk figyelembe, hanem az Ăśsszes ĂŠrintett tĹkeelemet (felszĂn alatti vĂzkĂŠszlet, mezĹgazdasĂĄgi vĂĄltozĂĄsok stb.) is, akkor a teljes ĂŠrtĂŠkvĂĄltozĂĄst 290-992 milliĂĄrd forintra, illetve 167-570 milliĂĄrd forintra becsĂźltĂźk (2 illetve 3,5%-os diszkontlĂĄbnĂĄl). A teljes ĂŠrtĂŠkvĂĄltozĂĄst a biodiverzitĂĄs ĂŠrtĂŠkcsĂśkkenĂŠsĂŠvel ĂśsszehasonlĂtva megĂĄllapĂthatĂł, hogy az utĂłbbi adja az ĂŠrtĂŠkvĂĄltozĂĄs dĂśntĹ hĂĄnyadĂĄt (az alkalmazott ĂŠrtĂŠkelĂŠsi mĂłdszertĹl fĂźggĹen mintegy 60-75%-ĂĄt). Ez is jĂłl alĂĄtĂĄmasztja azt, hogy az ĂśkoszisztĂŠmĂĄkban bekĂśvetkezĹ vĂĄltozĂĄsok ĂŠrtĂŠkelĂŠse jelentĹsen befolyĂĄsolhatja egy dĂśntĂŠs vĂŠgeredmĂŠnyĂŠt. Ha nem vĂŠgzĂźnk erre vonatkozĂł pĂŠnzbeli ĂŠrtĂŠkelĂŠst, akkor a bekĂśvetkezĹ vĂĄltozĂĄsokat is nagy valĂłszĂnĹąsĂŠggel figyelmen kĂvĂźl hagyjuk a dĂśntĂŠs sorĂĄn. MegĂĄllapĂthatĂł tehĂĄt, hogy a termĂŠszeti tĹke ĂŠrtĂŠkelĂŠsĂŠre feltĂŠtlenĂźl szĂźksĂŠg van, s a jĂśvĹben remĂŠlhetĹleg Ăşjabb kutatĂĄsok finomĂtjĂĄk majd a pĂŠnzbeli becslĂŠseket, illetve ĂĄltalĂĄban az ĂśkoszisztĂŠmĂĄk ĂŠrtĂŠkelĂŠsi eljĂĄrĂĄsait.
HIVATKOZĂSOK
Bingham, G. - Bishop, R. - Brody, M. - Bromley, D. - Clark, E. - Cooper, W. - Costanza, R. - Hale, T. - Hayden, G. - Kellert, S. - Norgaard, R. - Norton, B. - Payne, J. - Russell, C. - Suter, G. (1995): Issues in ecosystem valuation: improving information for decision making; Ecological Economics 14, 73-90. o.
Costanza, R. [1998]: The value of ecosystem services; Ecological Economics 25, 1-2. o.
Costanza, R. - d'Arge, R. - Groot, R. de - Farber, S. - Grasso, M. -Hannon, B. - Limburg, K. - Naeem, S. - O'Neill, R. V. - Paruelo, J. - Raskin, R. G. - Sutton, P. - Belt, M. van den [1997]: The value of the World's ecosystem services and natural capital; Nature, Vol. 387, mĂĄjus 15., 253-260. o. (vĂĄltozatlan utĂĄnnyomĂĄs: Ecological Economics 25, 3-15. o.)
Costanza, R. - d'Arge, R. - Groot, R. de - Farber, S. - Grasso, M. -Hannon, B. - Limburg, K. - Naeem, S. - O'Neill, R. V. - Paruelo, J. - Raskin, R. G. - Sutton, P. - Belt, M. van den [1998]: The value of the ecosystem services: putting the issues in perspective; Ecological Economics 25, 67-72. o.
Daily, G. (szerk.) [1997]: Nature's services: societal dependence on natural ecosystems; Island Press, Washington, DC
Daly, H. E. [1998]: The return of Lauderdale's paradox; Ecological Economics 25, 21-23. o.
KaderjĂĄk P. - Szekeres Sz. (szerk.) (1998): KĂśltsĂŠg-haszon elemzĂŠs a kĂĄrmentesĂtĂŠsi gyakorlatban; Harvard Institute for International Development (HIID), Budapest
Kerekes S. - Kindler J. - Csutora M. - KoloszĂĄr M. - PĂŠter S. - Zsolnai L. [1994]: Economic Evaluation of the Gabcikovo-Nagymaros Project( Centre for Environmental Studies, november, Budapest
Kerekes S. - Kindler J. - Baranyi Ă. - Bisztriczky J. - Csutora M. - KĂŠk M. - KovĂĄcs E. - Kulifai J. - NemcsicsnĂŠ ZsĂłka Ă. - PĂĄl G. - SzabĂł L. - MarjainĂŠ SzerĂŠnyi Zs. [1998]: A szigetkĂśzi tĂŠrsĂŠg termĂŠszeti tĹke ĂŠrtĂŠkvĂĄltozĂĄsa; Budapesti KĂśzgazdasĂĄgtudomĂĄnyi Egyetem, KĂśrnyezetgazdasĂĄgtani ĂŠs TechnolĂłgiai TanszĂŠk, ĂĄprilis, Budapest
Kerekes S. - Kindler J. - Bisztriczky J. - Csutora M. - KovĂĄcs E. - Kulifai J. - MarjainĂŠ SzerĂŠnyi Zs. - NemcsicsnĂŠ ZsĂłka Ă. [1999]: A termĂŠszeti tĹke vĂĄrhatĂł ĂŠrtĂŠkvĂĄltozĂĄsa a SzigetkĂśzben; Budapesti KĂśzgazdasĂĄgtudomĂĄnyi Egyetem, KĂśrnyezetgazdasĂĄgtani ĂŠs TechnolĂłgiai TanszĂŠk, jĂşnius, Budapest
Kerekes S. - SzlĂĄvik J. [1996]: A kĂśrnyezeti menedzsment kĂśzgazdasĂĄgi eszkĂśzei; KĂśzgazdasĂĄgi ĂŠs Jogi KĂśnyvkiadĂł, Budapest
KopĂĄnyi M. (szerk.) [1993]: MikroĂśkonĂłmia; MĹąszaki KĂśnyvkiadĂł-AULA, Budapest
Kosz, M. [1996]: Valuing riverside wetlands: the case of the "Donau-Auen" national park (Analysis); Ecological Economics 16, 109-127. o.
KĂśrnyezetvĂŠdelmi Lexikon (1993), AkadĂŠmiai KiadĂł, Budapest
MarjainĂŠ SzerĂŠnyi Zs. [1998]: A feltĂŠteles ĂŠrtĂŠkelĂŠs alkalmazĂĄsa MagyarorszĂĄgon, a BĂźkki Nemzeti Parkban; in. A jĂśvĹ a jelenben - ĂtalakulĂł tĂĄrsadalom, Ăşj tudomĂĄnyos problĂŠmĂĄk; PhD-hallgatĂłk elĹadĂĄsai az elsĹ nemzetkĂśzi konferenciĂĄn, Budapesti KĂśzgazdasĂĄgtudomĂĄnyi Egyetem, Budapest
Mitchell, R. - Carson, T. [1989]: Using Surveys to Value Public Goods: The Contingent Valuation Method; Resources for the Future, Washington DC
Mourato, S. - Csutora M. - MarjainĂŠ SzerĂŠnyi Zs. - Pearce, D. - Kerekes S. - KovĂĄcs E. [1997]: The Value of Water Quality Improvement at Lake Balaton: a Contingent Valuation Study; in. Measurement and Achievement of Sustainable Development in Eastern Europe. Report to DGXII; CSERGE, Budapest Academy of Economic Sciences, Bulgarian Academy of Sciences and Cracow Academy of Economics, 6. fejezet
OECD [1996]: Project and policy appraisal: Integrating economics and environment; PĂĄrizs
Pearce, D. W. - Turner, R. K. [1990]: Economics of Natural Resources and the Environment; The John Hopkins University Press, Baltimore
Pimm, S. L. [1997]: The value of everything; Nature, Vol. 387, mĂĄjus 15.
Powell, J. - KaderjĂĄk P. - Verkoijen, F. [1997]: Empirical Benefit Estimates for Improving Air Quality in Hungary; in: Powell, J. - KaderjĂĄk P.: Economics for Environmental Policy in Transition Economies; Edgar Elwar, 131-147. o.
Turner, R. K. - Pearce, D. - Bateman, I. (1994): Environmental economics: An elementary introduction; Harvester Wheatsheaf, London, New York