![]() | II. ĂŠvfolyam, 3. szĂĄm 1998. Ĺsz (16-31. oldal) |
TĂŠmĂĄk: GDP, GNP, gazdasĂĄg, tĂĄrsadalom, mĂŠrĂŠs, mutatĂłszĂĄm, kritika, kĂśzgazdasĂĄgtan, nĂśvekedĂŠs, fejlĹdĂŠs, haladĂĄs, fenntarthatĂłsĂĄg, vĂĄllalat, szervezet, szegĂŠnysĂŠg, materializmus, tudomĂĄny
"A kĂśzgazdasĂĄgtan feladata nem az,
hogy megmondja a tĂĄrsadalomnak, mit keressen.
A feladata inkĂĄbb az, hogy a tĂĄrsadalmat tĂĄmogassa
cĂŠljai hatĂŠkony elĂŠrĂŠsĂŠben."
George J. Stiegler(2)
A kĂśzgazdasĂĄgtannal foglalkozĂł szakemberek szĂŠles kĂśrĹą tĂĄmogatĂĄsĂĄval a kormĂĄnyzatok mindenekfeletti cĂŠlkĂŠnt hirdetik a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs szĂźksĂŠgessĂŠgĂŠt. KorteskedĂŠsĂźk kĂśzben ĂśnkĂŠnyesen kapcsolnak Ăśssze szinonimakĂŠnt szavakat (nĂśvekedĂŠs, fejlĹdĂŠs) vagy gyĂĄrtanak sajĂĄtos kifejezĂŠseket (fenntarthatĂł gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs, minĹsĂŠgi nĂśvekedĂŠs), figyelmen kĂvĂźl hagyva az ezekben rejlĹ logikai ĂśnellentmondĂĄst. Az elkĂśvetett hibĂĄk mĂĄsik jelentĹs kĂśrĂŠt a tĂĄrsadalmi cĂŠlok (pĂŠldĂĄul a jĂłlĂŠt) ĂŠs az ezek elĂŠrĂŠsĂŠhez rendelkezĂŠsĂźnkre ĂĄllĂł eszkĂśzĂśk (pĂŠldĂĄul a gazdasĂĄg termelĹ kapacitĂĄsĂĄnak bĹvĂtĂŠse) ĂśsszemosĂĄsa, valamint az a feltĂŠtelezĂŠs jelenti, hogy az eszkĂśzĂśk alkalmazĂĄsa automatikusan a cĂŠlok elĂŠrĂŠsĂŠhez vezet. RĂĄ kell mutatni az eszkĂśz ĂŠs a cĂŠl gyakori felcserĂŠlĂŠsĂŠre, ennek gyĂśkereire ĂŠs kĂśvetkezmĂŠnyeire, mert ebbĹl fakad a gazdasĂĄgi expanziĂł elĹtti feltĂŠtlen hĂłdolat, s ez ĂtĂŠli megĂĄllĂthatatlan nĂśvekedĂŠsre az orszĂĄgokat.
A tanulmĂĄnyban rĂŠszletesen elemzem a nĂśvekedĂŠssel kapcsolatos fogalmakat, majd az ĂśncĂŠlĂş nĂśvekedĂŠsre alapozott gazdasĂĄgi rendszereket szembesĂtem a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs kevĂŠssĂŠ hangoztatott ĂĄrnyoldalaival. KijelĂślĂśm a tĂśrtĂŠnelmi zsĂĄkutcĂĄbĂłl kivezetĹ Ăşt irĂĄnyĂĄt is, bemutatva azokat az alapvetĹ kĂŠrdĂŠseket, amelyek megvĂĄlaszolĂĄsĂĄval lehetĹvĂŠ vĂĄlik az ĂśkolĂłgiai problĂŠmĂĄk ĂŠs a tĂĄrsadalmi feszĂźltsĂŠgek erĹsĂśdĂŠsĂŠben szerepet jĂĄtszĂł nĂśvekedĂŠsi paradigma tĂĄrsadalmat szolgĂĄlĂł ĂĄtalakĂtĂĄsa. ĂrĂĄsom legfontosabb gyakorlati Ăźzenete a gazdasĂĄgpolitikai dĂśntĂŠshozĂłk szĂĄmĂĄra az alĂĄbbi hat tĂŠtelben foglalhatĂł Ăśssze: (1) A gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs nem tekinthetĹ a fejlĹdĂŠs, az emelkedĹ jĂłlĂŠt ĂŠs a haladĂĄs szinonimĂĄjĂĄnak. (2) A fenntarthatĂł gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs ĂśnellentmondĂĄsos ĂŠs hibĂĄs elmĂŠleti alapokon ĂĄllĂł fogalom. (3) A gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs mĂŠrĂŠsĂŠre alkalmatlan a bruttĂł hazai termĂŠk (GDP). (4) A gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠsre alapozott politikĂĄk vilĂĄgszerte kudarcot vallottak. (5) A gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs ĂŠs a jĂłlĂŠt kĂśzĂśtti kedvezĹ kapcsolatot a tĂśrtĂŠnelmi tapasztalatok szerint semmifĂŠle automatizmus nem biztosĂtja. (6) A gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs nem lehet a kormĂĄnyzati politika ĂŠrtelmes cĂŠlja, csupĂĄn eszkĂśze, ĂĄm ebben az esetben is elengedhetetlen szĂĄmos keretfeltĂŠtel tisztĂĄzĂĄsa.
"A nĂśvekedĂŠs a kĂśzgazdasĂĄgi lexikonok egyik leggyakrabban hasznĂĄlt ĂŠs legkevĂŠsbĂŠ meghatĂĄrozott kifejezĂŠse" - panaszkodik a Harvard Business Review hasĂĄbjain R. B. Young. Fogalmaink tisztĂĄzatlansĂĄga ĂŠs ĂśsszemosĂĄsa csakugyan szĂĄmos fĂŠlreĂŠrtĂŠsre ad lehetĹsĂŠget, s rossz esetben akĂĄr visszaĂŠlĂŠssel is talĂĄlkozhatunk. Mindez elkerĂźlhetĹ, ha vilĂĄgossĂĄ tesszĂźk szavaink jelentĂŠsĂŠt. BĂĄr a Magyar HĂrlap oldalain 1997-ben zajlott nĂśvekedĂŠsrĹl szĂłlĂł vitasorozat egyik cikkĂŠben Kindler JĂłzsef tĂśmĂśren kifejtette az Altern-csoport ĂĄltal is vallott ĂĄllĂĄspontot a fogalmak tartalmĂĄrĂłl ĂŠs helytelen hasznĂĄlatuk kĂśvetkezmĂŠnyeirĹl (Kindler (1997)), a kĂśzgazdĂĄszok ĂŠs a politikusok ĂĄltal kĂśvetett szĂłhasznĂĄlattal szembesĂźlve mĂŠgis kaotikus kĂŠp tĂĄrul elĂŠnk. EzĂŠrt a szavak jelentĂŠsĂŠt egĂŠszen az alapokig leĂĄsva kell tisztĂĄzni.
RĂŠvai Nagy Lexikona kĂŠzenfekvĹ kiindulĂłpont, ĂĄm csak termĂŠszettudomĂĄnyos szempontbĂłl ĂŠrtelmezi a "nĂśvekedĂŠs" ĂŠs a "fejlĹdĂŠs" fogalmakat. Mivel ezen a terĂźleten a kettĹ kĂśzĂśtt igen nagy lehet az ĂĄtfedĂŠs, ezĂŠrt szinonimakĂŠnt kezeli azokat. A "hivatalos" KĂśzgazdasĂĄgi Kislexikon - amely mĂŠg mindig a szocialista rendszer levegĹjĂŠt ĂĄrasztja magĂĄbĂłl - nem is foglalkozik a kĂŠrdĂŠssel. UgyanĂgy A modern kĂśzgazdasĂĄgtan ismerettĂĄra sem tartja fontosnak a problĂŠmĂĄt, mert nyoma sincs benne a kĂŠt fogalomnak (Pierce (1993)). Paul Samuelson ĂŠs William D. Nordhaus KĂśzgazdasĂĄgtan cĂmĹą, vilĂĄgviszonylatban is hĂres tankĂśnyve a fejlĹdĂŠst egyenlĹvĂŠ teszi a nĂśvekedĂŠssel.(3) A megvizsgĂĄlt magyar, nĂŠmet ĂŠs angol nyelvĹą szakszĂłtĂĄrakra is igaz, hogy nem lĂĄtnak lĂŠnyegi kĂźlĂśnbsĂŠget e kĂŠt fogalom kĂśzĂśtt, Ăgy ezek - szerintĂźk - felcserĂŠlhetĹk. Herman Daly azonban a Steady-State Economics cĂmĹą, az alternatĂv kĂśzgazdasĂĄgtan egyik alapmĹąvĂŠnek szĂĄmĂtĂł kĂśnyvĂŠben arra figyelmezteti a kĂśzgazdĂĄszokat, hogy a nĂśvekedĂŠs (growth) semmikĂŠppen sem azonosĂthatĂł a jobbulĂĄssal (betterment) (Daly (1991)). A Magyar Nyelv TĂśrtĂŠneti-EtimolĂłgiai SzĂłtĂĄrĂĄbĂłl megtudhatjuk, hogy a nĂśvekedĂŠs szavunk az Ĺsi alapszĂłkincs rĂŠsze, mĂg a fejlĹdĂŠs/fejlĹdik szĂł reformkori kĂŠpzĹdmĂŠny, tartalmĂĄt a kibontakozĂĄs (nĂŠmetben: sich entwickeln) kifejezĂŠs adja vissza leginkĂĄbb. MegnyugtatĂł, tisztĂĄzĂł vĂĄlaszt a Magyar Nyelv ĂrtelmezĹ SzĂłtĂĄra ad, a kĂśvetkezĹkĂŠppen hatĂĄrozva meg a fogalmak tartalmĂĄt:
"NĂśvekedĂŠs: A nĂśvekedik igĂŠvel kifejezett folyamat. NĂśvekszik (tĂĄrgy, elvont dolog, jelensĂŠg): terjedelmĂŠben, mĂŠreteiben fokozatosan, egyre nagyobb lesz; nĹ, nagyobbodik, gyarapodik. ... (MegszĂĄmlĂĄlhatĂł mennyisĂŠg) egyre nagyobb lesz, nĹ szaporodik.
FejlĹdĂŠs: ĂltalĂĄban a fejlĹdik igĂŠvel kifejezett folyamat, tĂśrtĂŠnĂŠs; az a tĂŠny, hogy valaki, valami fejlĹdik (vmibĹl vmivĂŠ). ... Vminek a fejlettsĂŠg, teljessĂŠg felĂŠ haladĂł alakulĂĄsa, vĂĄltozĂĄsa; alacsonyabb rendĹą, fejletlenebb ĂĄllapotbĂłl magasabb rendĹą, fokĂş, fejlettebb, tĂśkĂŠletesebb ĂĄllapotba jutĂĄs."
TĂŠtelekbe foglalva vizsgĂĄljuk meg, mi kĂśvetkezik a fenti meghatĂĄrozĂĄsbĂłl! (1) A nĂśvekedĂŠs fizikai dimenziĂłkkal megragadhatĂł - ĂŠs mĂŠrhetĹ - jelensĂŠgek vĂĄltozĂĄsĂĄt jelenti. (2) A nĂśvekedĂŠs kvantitatĂv, azaz mennyisĂŠgi fogalom, nem tartalmaz ĂŠrtĂŠkĂtĂŠletet. Itt kĂŠt kĂźlĂśnbĂśzĹ idĹpontra vonatkozĂł ĂĄllapot kĂśzĂśtti eltĂŠrĂŠs egyszerĹą leĂrĂĄsĂĄrĂłl van szĂł. (3) A fejlĹdĂŠs ezzel szemben minĹsĂŠgi fogalom. (4) A fejlĹdĂŠs vizsgĂĄlata mindig kĂźlsĹ minĹsĂtĹ rendszer lĂŠtĂŠt feltĂŠtelezi, ĂŠs Ăgy ĂŠrtĂŠkalapĂşvĂĄ vĂĄlik, mert a teljessĂŠg felĂŠ haladĂĄshoz meg kell hatĂĄroznunk, hogy mi jelenti a teljessĂŠget. (5) A fejlĹdĂŠs Ăśsszetett jelensĂŠg, nem ĂrhatĂł le egyetlen mutatĂł segĂtsĂŠgĂŠvel, csak kĂśzvetve, tĂśbb mutatĂłn keresztĂźl kĂśvetkeztethetĂźnk a vĂĄltozĂĄsĂĄra. A teljessĂŠget nem lehet mĂŠrni, csak az ĂĄltalunk fontosnak, jellemzĹnek tartott mutatĂłk alapjĂĄn kĂśzelĂteni, ĂŠrzĂŠkelhetĹvĂŠ tenni, de ez mĂĄr nem a klasszikus ĂŠrtelemben vett mĂŠrĂŠs.
A tovĂĄbbiakban a kĂŠt fogalmat hatĂĄrozottan elvĂĄlasztom, nem tekintem Ĺket egymĂĄs szinonimĂĄjĂĄnak. A tanulmĂĄny cĂŠlja ugyanis annak bemutatĂĄsa, hogy e kĂŠt fogalom ĂśsszekeverĂŠse milyen szerepet jĂĄtszik a jelenlegi gazdasĂĄgpolitikĂĄk ĂŠs a hagyomĂĄnyos kĂśzgazdasĂĄgtan kudarcĂĄban, elĹsegĂtve egy embertelen, tĂĄrsadalmi szempontbĂłl ĂśnmegsemmisĂtĹ folyamatot, ahol a kĂĄrokbĂłl pĂŠnzĂźgyi elĹny, a tĂĄrsadalom piacosĂtĂĄsĂĄbĂłl politikai gyĹzelem, az ĂŠrtĂŠkrendszer prioritĂĄsait torzĂtĂłkbĂłl gazdasĂĄgi szaktekintĂŠly lesz. FejlĹdĂŠs ĂŠs nĂśvekedĂŠs kapcsolata
Az alĂĄbbi egyszerĹą halmazĂĄbra a nĂśvekedĂŠs ĂŠs a fejlĹdĂŠs fogalmĂĄnak kapcsolatĂĄt szemlĂŠlteti.
A nĂśvekedĂŠs ĂŠs a fejlĹdĂŠs halmazai nem fedik ĂĄt egymĂĄst teljesen, bĂĄr kĂśzĂśs metszettel rendelkeznek. Ăgy lehetsĂŠges nĂśvekedĂŠs fejlĹdĂŠs nĂŠlkĂźl, ĂŠs fejlĹdĂŠs is elkĂŠpzelhetĹ nĂśvekedĂŠs nĂŠlkĂźl. FejlĹdĂŠs nĂŠlkĂźli nĂśvekedĂŠsre a rĂĄkos daganat terjedĂŠse vagy a nagyvĂĄrosok kĂśrnyĂŠkĂŠn kialakulĂł nyomornegyedek lehetnek szemlĂŠletes pĂŠldĂĄk. Ezekben az esetekben nemcsak stagnĂĄlĂł fejlettsĂŠgi szint melletti nĂśvekedĂŠsrĹl beszĂŠlhetĂźnk, hanem nĂśvekedĂŠs mellett bekĂśvetkezett fejlĹdĂŠsbeli visszaesĂŠsrĹl is.
A nĂśvekedĂŠs nĂŠlkĂźli fejlĹdĂŠs legkĂŠzenfekvĹbb bizonyĂtĂŠka maga a FĂśld. MĂg mĂŠretĂŠben, tĂśmegĂŠben nem vĂĄltozik(4) , szĂźntelen evolĂşciĂłs folyamatok mennek vĂŠgbe rajta, amelyek kĂśzĂźl a zsĂĄkutcĂĄnak nem bizonyulĂłk fejlĹdĂŠskĂŠnt is ĂŠrtelmezhetĹk.(5) MĂĄs pĂŠlda is hozhatĂł a termĂŠszet vilĂĄgĂĄbĂłl. A bebĂĄbozĂłdott hernyĂł nem vesz magĂĄhoz tovĂĄbbi tĂĄplĂĄlĂŠkot, nem nĹ, mĂŠgis csodĂĄlatos ĂĄtalakulĂĄsi ĂŠs fejlĹdĂŠsi folyamaton megy keresztĂźl, mĂg elĹbĂşjik a pillangĂł. Az emberi szervezet sem nĹ minden hatĂĄron tĂşl. Mikor felnĹttkorban elĂŠri kifejlett mĂŠretĂŠt, nem nĹ tovĂĄbb, csak fejlĹdik (remĂŠlhetĹleg), ami leginkĂĄbb szellemi kĂŠpessĂŠgeinek alakulĂĄsĂĄban, fizikai kĂŠpessĂŠgeinek kifinomultabb uralmĂĄban nyilvĂĄnul meg. Az ember teremtette kĂśrnyezetben is lĂĄthatunk nĂśvekedĂŠs nĂŠlkĂźli fejlĹdĂŠsre pĂŠldĂĄt. A nyomdĂĄsz a betĹąk halmazĂĄbĂłl Mein Kampfot is ki tud hozni, de Isteni szĂnjĂĄtĂŠkot is, mikĂśzben semmi sem nĹtt, csak a rendelkezĂŠsre ĂĄllĂł vĂŠges erĹforrĂĄst (ĂłlombetĹąket) mĂĄskĂŠppen hozta kapcsolatba az emberi kreativitĂĄs ĂŠs erkĂślcsi ĂŠrzĂŠk.
KĂśvetkezĹ fontos megĂĄllapĂtĂĄsunk az ĂĄbra alapjĂĄn: amĂg a nĂśvekedĂŠsnek korlĂĄtai(6) vannak (vastag fekete vonal) addig a fejlĹdĂŠsnek elvileg nincsenek (szaggatott vonal). MĂŠg ĂĄrnyaltabban fogalmazva: a fejlĹdĂŠs esetĂŠben inkĂĄbb akadĂĄlyokrĂłl, mintsem korlĂĄtokrĂłl beszĂŠlhetĂźnk. A korlĂĄt ĂŠs az akadĂĄly kĂśzĂśtti kĂźlĂśnbsĂŠg lĂŠnyege az, hogy mĂg a korlĂĄt objektĂv hatĂĄrt jelent, amelyet nem lehet lekĂźzdeni vagy megkerĂźlni, addig az akadĂĄly eltĂĄvolĂthatĂł, ĂĄthidalhatĂł. Ăgy pĂŠldĂĄul a kĂźlĂśnfĂŠle tĂĄrsadalmi/gazdasĂĄgi rendszerek akadĂĄlyozhatjĂĄk - vagy elĹsegĂthetik - az emberhez mĂŠltĂł ĂŠletet. A tĂĄrsadalom (gazdasĂĄg) elĹtt ĂĄllĂł fejlĹdĂŠsi akadĂĄlyok, persze, kĂźlĂśnbĂśzĹ jellegĹąek lehetnek.(7)
TovĂĄbbi fontos kĂźlĂśnbsĂŠg a fejlĹdĂŠs ĂŠs a nĂśvekedĂŠs kĂśzĂśtt, hogy mĂg a nĂśvekedĂŠs gyorsĂthatĂł, addig a fejlĹdĂŠst csak elĹsegĂteni, tĂĄmogatni lehet. Ez abbĂłl adĂłdik, hogy a fejlĹdĂŠs ĂŠrĂŠsi folyamat, ĂĄtalakulĂĄs az Ăśnmaga ĂĄltal diktĂĄlt Ăźtem szerint. FejlĹdĂŠs tĂĄrsadalmi szinten nem mehet vĂŠgbe egyik pillanatrĂłl a mĂĄsikra, mert hatalmas a tĂĄrsadalmi inercia.(8) AkĂĄrhĂĄnyszor figyelmen kĂvĂźl hagyjĂĄk ezt, jellegzetes tĂĄrsadalmi tĂźnetek jelentkeznek: emelkedik a vĂĄlĂĄsok, az ĂśngyilkossĂĄgok ĂŠs a lelki sĂŠrĂźltek szĂĄma (noha a pĂŠldakĂŠppen felsorolt vĂĄlsĂĄgjelensĂŠgek nemcsak a fenti folyamat miatt jelentkezhetnek). Ennek okait a tĂĄrsadalmon belĂźli - az egyes emberek alkalmazkodĂłkĂŠpessĂŠgĂŠnĂŠl gyorsabb ĂźtemĹą - vĂĄltozĂĄsokban, ĂĄtalakulĂĄsokban kereshetjĂźk. A rĂŠgi tapasztalatok nem hasznĂĄlhatĂłk, az egyĂŠn veszĂŠlyben, kiszolgĂĄltatottnak ĂŠrzi magĂĄt, s megzavarodik, mert nem tud lĂŠpĂŠst tartani az esemĂŠnyekkel. Ennek elkerĂźlĂŠse ĂŠrdekĂŠben nagyon Ăłvatosan ĂŠs kĂśrĂźltekintĹen kell megvizsgĂĄlni, hogy milyen kĂśrĂźlmĂŠnyek kĂśzĂśtt ĂŠs mĂłdon ĂŠpĂtik ki kapcsolataikat az "elmaradott" orszĂĄgokkal a "fejlettek", esetenkĂŠnt arra vĂĄrva, hogy elĂĄraszthassĂĄk ezen orszĂĄgokat a csodaszernek hitt, gazdagsĂĄg- ĂŠs fogyasztĂĄsorientĂĄlt nyugati civilizĂĄciĂłjukkal. A helyzet ahhoz hasonlĂł, mintha idegen vĂrust hurcolnĂĄnk az orszĂĄgba. Ha mĂŠg nem immĂşnis a lakossĂĄg, akkor ennek katasztrofĂĄlis kĂśvetkezmĂŠnyei lehetnek. A harmadik vilĂĄg segĂŠlyezĂŠsĂŠnek cĂmszavĂĄval a VilĂĄgbank ĂŠs a NemzetkĂśzi Valutalap ezt a szempontot mindeddig nyilvĂĄnvalĂłan nem tekintette fontosnak. TevĂŠkenysĂŠgĂźk kĂśvetkezmĂŠnyeit David C. Korten TĹkĂŠs tĂĄrsasĂĄgok vilĂĄguralma cĂmĹą kĂśnyve rĂŠszletesen, tĂŠnyekkel is alĂĄtĂĄmasztva ĂŠrzĂŠ kelteti.(9)
A haladĂĄs kifejezĂŠskĂŠnt kellemes, pozitĂv csengĂŠsĹą, remĂŠnykeltĹ ĂŠs egyben irĂĄnymutatĂł is, mert a "haladĂĄs" szĂłt ĂśnkĂŠntelenĂźl kiegĂŠszĂti agyunk a cĂŠllal, azaz hogy valami felĂŠ haladunk. TĂĄrsadalmi szinten akkor beszĂŠlhetĂźnk haladĂĄsrĂłl, ha a fejlĹdĂŠs eredmĂŠnyekĂŠnt egyĂŠrtelmĹąen kĂśzelebb kerĂźltĂźnk a kitĹązĂśtt cĂŠlhoz. TekintsĂźk pĂŠldakĂŠnt az alĂĄbbi esetet! FejlĹdĂŠs a diktatĂşrĂĄhoz kĂŠpest, ha a lakossĂĄg megfelelĹ fĂłrumokon - megtorlĂĄstĂłl valĂł fĂŠlelem nĂŠlkĂźl - hangoztathatja az egĂŠszsĂŠgesebb kĂśrnyezet irĂĄnti igĂŠnyĂŠt ĂŠs a helyi dĂśntĂŠshozĂłkkal (pĂŠldĂĄul az ĂśnkormĂĄnyzatokkal) tĂĄrgyalĂĄsokat is folytathat. HaladĂĄs, ha ennek kĂśvetkeztĂŠben ĂĄtalakĂtjĂĄk, korszerĹąsĂtik a kĂśrnyĂŠk ipari lĂŠtesĂtmĂŠnyeinek szennyezĹ forrĂĄsait a kĂśrnyezeti problĂŠmĂĄk csĂśkkentĂŠse ĂŠrdekĂŠben. A haladĂĄs Ăśsszetettebb jelensĂŠg is lehet, ilyen pĂŠldĂĄul egy igazsĂĄgszolgĂĄltatĂĄsi rendszer korszerĹąsĂtĂŠse (a tĂśrvĂŠnyek ĂŠs az intĂŠzmĂŠnyrendszer ĂĄtalakĂtĂĄsa), amely Ăgy egyre inkĂĄbb Ăśsszhangba kerĂźl az alapvetĹ erkĂślcsi tĂśrvĂŠnyekkel ĂŠs elvĂĄrĂĄsokkal.
RĂśviden Ăşgy lehetne Ăśsszefoglalni mindezt, hogy a haladĂĄs a fejlĹdĂŠs realizĂĄciĂłja. ĂsszessĂŠgĂŠben azonban sokkal kisebb a kĂźlĂśnbsĂŠg a haladĂĄs ĂŠs a fejlĹdĂŠs kĂśzĂśtt, mint a fejlĹdĂŠs ĂŠs a nĂśvekedĂŠs esetĂŠben. A tovĂĄbbiakban ezĂŠrt a haladĂĄst a fejlĹdĂŠs szinonimĂĄjakĂŠnt is elfogadom. FejlĹdĂŠs ĂŠs koncentrĂĄciĂł
Ărdekes jelensĂŠg, hogy sokan a gazdasĂĄgi (piaci), tĂĄrsadalmi koncentrĂĄciĂłt ĂśnmagĂĄban is fejlĹdĂŠsnek tekintik. EkĂśzben megfeledkeznek arrĂłl, hogy a koncentrĂĄciĂł ĂŠppen az egĂŠszsĂŠges versenyt ĂŠs a piacot szĂĄmolja fel. Minden kĂśzgazdasĂĄgi tankĂśnyv azzal kezdi az ideĂĄlisnak tekintett tĂśkĂŠletesen versenyzĹ piac jellemzĂŠsĂŠt, hogy a rĂŠsztvevĹk nagy szĂĄma miatt az ĂĄrak befolyĂĄsolĂĄsa nem lehetsĂŠges. A koncentrĂĄciĂł rĂŠvĂŠn ĂŠppen ez a feltĂŠtel sĂŠrĂźl, illetve szĂŠlsĹsĂŠges esetben egyĂĄltalĂĄn nem teljesĂźl. Azaz a koncentrĂĄciĂł - bĂĄrmilyen racionĂĄlis kĂśltsĂŠgmegtakarĂtĂĄsi szĂĄmĂtĂĄs ĂĄll is mĂśgĂśtte - a tĂśkĂŠletesen, vagy kĂśzel tĂśkĂŠletesen versenyzĹ piacnak, mint gazdasĂĄgi intĂŠzmĂŠnynek a felszĂĄmolĂĄsĂĄhoz vezet, s nehezen ĂŠrtelmezhetĹ fejlĹdĂŠskĂŠnt.(10) A koncentrĂĄciĂł "jĂłsĂĄga" tĂĄrsadalmi szempontbĂłl is kĂŠtsĂŠges. A nagyvĂĄrosok lakossĂĄgĂĄnak ĂŠs nĂŠpsĹąrĹąsĂŠgĂŠnek nĂśvekedĂŠse nem feltĂŠtlenĂźl tekinthetĹ fejlĹdĂŠsnek. ElĂŠg a nyomornegyedekre ĂŠs a "bĂĄdogvĂĄrosokra" gondolnunk, amelyek mĂĄra szinte minden sokmilliĂłs vĂĄros szĂŠlĂŠn megtalĂĄlhatĂłk, nemcsak a harmadik vilĂĄgban, hanem a fejlettnek nevezett orszĂĄgokban is. JĂłzan ĂŠsszel senki sem mondhatja, hogy ez az ottani lakossĂĄgnak jĂł, s a folyamat maga a megtestesĂźlt haladĂĄs.
GazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs alatt szinte minden szakkĂśnyv, lexikon egyĂśntetĹąen a bruttĂł nemzeti/hazai termĂŠk (angol rĂśvidĂtĂŠse: GNP/GDP) - illetve ennek egy fĹre vetĂtett vĂĄltozatĂĄnak - kĂŠt egymĂĄst kĂśvetĹ idĹszak alatti szĂĄzalĂŠkban kifejezett pozitĂv vĂĄltozĂĄsĂĄt ĂŠrti (Woll (1992); Eynern (1973); Cameron (1994); Bronfenbrenner-Sichel-Gardner (1984)).
Rondo Cameron A vilĂĄggazdasĂĄg rĂśvid tĂśrtĂŠnete a kĹkorszaktĂłl napjainkig cĂmĹą munkĂĄjĂĄban a kĂśvetkezĹkĂŠppen hatĂĄrozza meg a kĂŠt fogalmat. "GazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs alatt ... az adott tĂĄrsadalom ĂĄltal produkĂĄlt Ăśsszes javak ĂŠs szolgĂĄltatĂĄsok elĹĂĄllĂtĂĄsĂĄban megmutatkozĂł tartĂłsan emelkedĹ tendenciĂĄt ĂŠrtĂźnk. (...) GazdasĂĄgi fejlĹdĂŠsen ... olyan gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠst ĂŠrtĂźnk, amelyet lĂŠnyegi szerkezeti vagy szervezeti ĂĄtalakulĂĄs kĂsĂŠr a gazdasĂĄgban." (Cameron [1994], 29. old.). LĂĄthatĂł, hogy CameronnĂĄl a fejlĹdĂŠs elĹfeltĂŠtele a nĂśvekedĂŠs, nem kĂŠpzelhetĹ el fejlĹdĂŠs nĂśvekedĂŠs nĂŠlkĂźl. A kĂŠt fogalmat viszont nem kezeli szinonimakĂŠnt. Megjegyzi mĂŠg, hogy a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs ĂŠs a fejlĹdĂŠs is visszafordĂthatĂł folyamat, bĂĄr "a szerkezetek vagy szervezetek csak ritkĂĄn tĂŠrnek vissza pontosan eredeti formĂĄjukhoz" (uo.). Cameron mindkĂŠt fogalmat ĂŠrtĂŠkmentes kategĂłriĂĄnak tartja, "mivel etikai normĂĄkra valĂł utalĂĄs nĂŠlkĂźl lehet mĂŠrni ĂŠs leĂrni Ĺket" (uo.).(11) Ami CameronnĂĄl mĂĄr ĂŠrtĂŠkrendszerhez kĂśtĹdĹ fogalom, az a gazdasĂĄgi progressziĂł, aminek tartalma a korĂĄbban ismertetett haladĂĄs fogalmĂĄhoz ĂĄll a legkĂśzelebb. Ăm - figyelmeztet Cameron - a progressziĂł ĂŠs a nĂśvekedĂŠs automatikus azonosĂtĂĄsa hiba, mert "az egy fĹre jutĂł jĂśvedelem nĂśvekedĂŠse mĂŠg semmit nem ĂĄrul el e jĂśvedelem megoszlĂĄsĂĄrĂłl" (Cameron [1994], 30. old.).
A nĂśvekedĂŠst ĂŠs a fejlĹdĂŠst gazdasĂĄgi sĂkon sem szabadna szinonimakĂŠnt hasznĂĄlni, amint erre szĂĄmos szerzĹ figyelmeztet (Bronfenbrenner-Sichel-Gardner (1984); Lombardini (1996); Bartelmus (1994); Kindleberger (1977); RomĂĄn (1977); Daly (1994)). A Bronfenbrenner-Sichel-Gardner szerzĹhĂĄrmas makroĂśkonĂłmiai tankĂśnyve kifejti, hogy a gazdasĂĄgi fejlĹdĂŠs szubjektĂv fogalom, mert cĂŠlja, a jĂłlĂŠt, szintĂŠn szubjektĂv jellegĹą. "A gazdasĂĄgi fejlĹdĂŠs haladĂĄst jelent, amely elĹmozdĂtja a jĂłlĂŠtet ĂŠs jobbĂĄ teszi az emberek ĂŠletĂŠt." (Bronfenbrenner-Sichel-Gardner [1984], 387. old.) A nĂśvekedĂŠst nem tekinti ĂśnmagĂĄban valĂł jĂłnak, mert ehhez a nĂśvekedĂŠs ĂĄrĂĄt is figyelembe kell venni. Siro Lombardini kijelenti, hogy a gazdasĂĄgban a haladĂĄs felvilĂĄgosodĂĄssal megjelenĹ fogalma nem azonosĂthatĂł tisztĂĄn a nĂśvekedĂŠssel. Sokkal inkĂĄbb a fejlĹdĂŠssel, azaz azokkal a folyamatokkal, melyek megvĂĄltoztatjĂĄk az ĂĄrrendszert mĹąkĂśdtetĹ struktĂşrĂĄkat (Lombardini [1996], 1. old.). A fejlĹdĂŠs az emberek ĂŠletfeltĂŠteleiben bekĂśvetkezĹ javulĂĄskĂŠnt is meghatĂĄrozhatĂł, mely egyarĂĄnt rendelkezik materiĂĄlis ĂŠs nem-materiĂĄlis dimenziĂłval (Bartelmus (1994)). RomĂĄn ZoltĂĄn mĂŠg a "szocializmus ĂŠpĂtĂŠse" idejĂŠn becsĂźletesen leĂrta, hogy a kĂŠt fogalom - nĂśvekedĂŠs ĂŠs fejlĹdĂŠs - jelentĂŠse nem egyezĹ, az egyik mennyisĂŠgi a mĂĄsik minĹsĂŠgi vetĂźlettel rendelkezik (RomĂĄn (1977)). Sajnos hozzĂĄteszi, hogy tekintettel a szakirodalomban kialakult - egyĂŠbkĂŠnt hibĂĄs - gyakorlatra, nem kĂvĂĄn ĂĄrral szemben Ăşszni a fogalmi tisztĂĄnlĂĄtĂĄs ĂŠrdekĂŠben.
Herman Daly a - korĂĄbban mĂĄr idĂŠzett - Magyar Nyelv ĂrtelmezĹ SzĂłtĂĄrĂĄval azonos logikĂĄjĂş ĂĄllĂĄspontot kĂŠpvisel, amikor Ăgy fogalmaz: "NĂśvekedĂŠs alatt egy gazdasĂĄg fizikai dimenziĂłkban kifejezett mennyisĂŠgi gyarapodĂĄsĂĄt ĂŠrtem, ami a gazdasĂĄgi folyamatok anyag- ĂŠs energiaĂĄramlĂĄsĂĄt (amit az ember a termĂŠszetbĹl nyersanyagkĂŠnt kivont, s oda hulladĂŠkkĂŠnt visszajuttatott), illetve az emberek, a nĂśvĂŠny-, ĂŠs ĂĄllatfajok ĂĄllomĂĄnyĂĄnak gyarapodĂĄsĂĄt jelenti. (...) FejlĹdĂŠsnek egy struktĂşra minĹsĂŠgi javulĂĄsĂĄt, fizikai ĂĄllomĂĄnyok, energiaĂĄramlĂĄsok kapcsolĂłdĂĄsĂĄt, kiĂŠpĂźlĂŠsĂŠt tekintem, melyek egy kitĹązĂśtt cĂŠl elĂŠrĂŠsĂŠnek eszkĂśzei. (...) RĂśviden Ăśsszefoglalva: a nĂśvekedĂŠs mennyisĂŠgi gyarapodĂĄs fizikai dimenziĂłkban mĂŠrve, mĂg a fejlĹdĂŠs minĹsĂŠgi javulĂĄs, melynek nem fizikai vonatkozĂĄsa is van." (Daly [1994], 1. old.)
Sem a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠsnek, sem a gazdasĂĄgi fejlĹdĂŠsnek nincs abszolĂşt ĂŠrvĂŠnyĹą definĂciĂłja, mely kĂśtelezĹ erĹvel jelĂślnĂŠ ki a jelensĂŠg mĂŠrĂŠsĂŠre alkalmas mutatĂłt. A mutatĂłk kivĂĄlasztĂĄsa minden esetben a dĂśntĂŠshozĂł cĂŠljĂĄt tĂźkrĂśzi (Woll [1992], 722. old.). A kĂśzgazdasĂĄgtan sajĂĄtossĂĄga, hogy lexikonok ĂŠs tankĂśnyvek ĂĄltal "betonozta be" a GDP-t, mint a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs egyetlen lehetsĂŠges ĂŠs ĂźdvĂśzĂtĹ mĂŠrĹszĂĄmĂĄt, sĹt mĂŠg azonosĂtotta is a gazdasĂĄgi fejlĹdĂŠssel, majd kĂŠsĹbb a jĂłlĂŠttel. Ezeknek a felelĹtlen lĂŠpĂŠseknek a kĂśvetkezmĂŠnyei akkor vĂĄlnak vilĂĄgossĂĄ, amikor a GDP korlĂĄtaival szembesĂźlĂźnk. Ez a mutatĂł ugyanis nemhogy a gazdasĂĄg fejlĹdĂŠsĂŠrĹl ĂŠs a jĂłlĂŠtrĹl nem ad megbĂzhatĂł kĂŠpet, de mĂŠg a gazdasĂĄg nĂśvekedĂŠsĂŠt is csak torzĂtva kĂŠpes megragadni (Cobb-Halstead-Rowe (1997); DabĂłczi (1998)).
VizsgĂĄlatunkat most a gazdasĂĄg alapegysĂŠgeinek, a vĂĄllalatoknak, vĂĄllalkozĂĄsoknak fejlĹdĂŠsĂŠre ĂŠs nĂśvekedĂŠsĂŠre ĂśsszpontosĂtjuk, mert a tĂĄrgyalt fogalmak pontos ĂŠrtelmezĂŠse mikroĂśkonĂłmiai szempontbĂłl is fontos.
Kindler JĂłzsef a szervezet nĂśvekedĂŠsĂŠt ĂŠs fejlĹdĂŠsĂŠt a szervezeti cĂŠlokkal kapcsolatban hatĂĄrozza meg (Kindler (1974)). MegkĂźlĂśnbĂśztet kĂśzvetlen, tĂĄvlati ĂŠs ideĂĄlis cĂŠlokat. Ahogy felfelĂŠ haladunk a szervezeti hierarchiĂĄban, annĂĄl kevesebb kĂśzvetlen ĂŠs annĂĄl tĂśbb tĂĄvlati, illetve ideĂĄlis cĂŠlt talĂĄlunk. Az ideĂĄlis cĂŠl felĂŠ haladĂĄs olyan, "mintha egy vĂŠgtelen hosszĂş egyenes Ăşton haladnĂĄnk egy, a horizonton kitĹązĂśtt pont felĂŠ, ahogy haladunk felĂŠje, Ăşgy tĂĄvolodik a pont is" (Kindler [1974], 97. old.). Az ideĂĄlis cĂŠlok legfĹbb funkciĂłja az irĂĄnymutatĂĄs ĂŠs az irĂĄnytartĂĄs. Szervezeti nĂśvekedĂŠs alatt Kindler a szervezet nagysĂĄgĂĄnak nĂśvekedĂŠsĂŠt vagy a szervezet adott (nĂśvekedĂŠsorientĂĄlt) cĂŠl felĂŠ tartĂĄsĂĄt ĂŠrti. Ilyen cĂŠl lehet pĂŠldĂĄul a piaci rĂŠszesedĂŠs nĂśvelĂŠse. A nĂśvekedĂŠs kĂŠrdĂŠse tehĂĄt: hogyan lehet tĂśbbet kihozni a meglevĹbĹl? A szervezeti fejlĹdĂŠs Ăşj - nem feltĂŠtlenĂźl nĂśvekedĂŠssel jĂĄrĂł - tĂĄvlati cĂŠlok kitĹązĂŠsĂŠt vagy az erĹforrĂĄsok ĂşjszerĹą kombinĂĄciĂłjĂĄt jelenti. Ăgy a fejlĹdĂŠs kĂŠrdĂŠse: hogyan lehet mĂĄst (illetve mĂĄskĂŠnt) alkotni?
A szervezeti nĂśvekedĂŠst a kĂźlsĹ szemlĂŠlĹ is leĂrhatja egyszerĹą paramĂŠterek (alkalmazottak szĂĄma, sajĂĄt tĹke, telephelyek szĂĄma stb.) vĂĄltozĂĄsa alapjĂĄn. A szervezet fejlĹdĂŠsĂŠnek leĂrĂĄsa sokkal problematikusabb, mert ehhez ismerni kellene a kitĹązĂśtt cĂŠlokat - a fejlett, ideĂĄlis vagy kĂvĂĄnatos ĂĄllapotot -, amihez viszonyĂtani tudnĂĄnk. A mĂŠrhetĹ szervezeti vĂĄltozĂĄsok (pĂŠldĂĄul az osztĂĄlyok, a hierarchikus szintek szĂĄmĂĄnak nĂśvekedĂŠse) Ăśnmagukban sem a nĂśvekedĂŠsrĹl, sem a fejlĹdĂŠsrĹl nem tĂĄjĂŠkoztatnak igazĂĄn. Ha a vĂĄltozĂĄs nem jĂĄr lĂŠtszĂĄmemelkedĂŠssel, akkor a jelensĂŠg a szervezeti nĂśvekedĂŠs szempontjĂĄbĂłl ĂŠrtelmezhetetlen. Az pedig, hogy ez a szervezeti fejlĹdĂŠst elĹsegĂtette-e, csak a cĂŠlok ismeretĂŠben ĂĄllapĂthatĂł meg.
A vĂĄllalkozĂĄsok nĂśvekedĂŠsĂŠnek lĂŠtezik abszolĂşt ĂŠs relatĂv ĂŠrtelmezĂŠse is. RelatĂv nĂśvekedĂŠskor a vĂĄllalkozĂĄs profiljĂĄt jelentĹ iparĂĄg nĂśvekedĂŠsi ĂźtemĂŠhez viszonyĂtunk. RelatĂv nĂśvekedĂŠsrĹl tehĂĄt akkor beszĂŠlhetĂźnk, ha az adott idĹszakban a vĂĄllalkozĂĄs nĂśvekedĂŠsi Ăźteme - valamilyen szempontbĂłl - meghaladta az iparĂĄg nĂśvekedĂŠsi ĂźtemĂŠt (KeĂler [1991], 86. old.). A megkĂśzelĂtĂŠs hasznĂĄlhatĂłsĂĄgĂĄt igen megnehezĂti, hogy sok esetben komoly problĂŠmĂĄt jelent az adott iparĂĄg lehatĂĄrolĂĄsa.
KĂźlĂśnĂśsen fontos a szervezet nĂśvekedĂŠsĂŠnek elhatĂĄrolĂĄsa a szervezet ĂĄltal ĂŠrtĂŠkesĂtett termĂŠkek (szolgĂĄltatĂĄsok) ĂĄrbevĂŠtelĂŠtĹl, illetve a szervezet ĂĄltal realizĂĄlt nyeresĂŠgtĹl. Ezek a mennyisĂŠgek egymĂĄstĂłl teljesen fĂźggetlenĂźl is mozoghatnak, nem ĂĄllnak fĂźggvĂŠnyszerĹą kapcsolatban egymĂĄssal, bĂĄr igen ĂŠrdekes jelensĂŠgeket figyelhetĂźnk meg ezen a terĂźleten. A vĂĄllalat ugyanis a foglalkoztatottak szĂĄmĂĄt tekintve nĂśvekedhet csĂśkkenĹ ĂĄrbevĂŠtel ĂŠs profit mellett is. Ugyanakkor elĹfordulhat a nyeresĂŠg nĂśvekedĂŠse, mikĂśzben az alkalmazottak felĂŠt elbocsĂĄtjĂĄk.(12) A nĂśvekedĂŠs - mint tĂĄrsadalmi-gazdasĂĄgi jelensĂŠg - mibenlĂŠtĂŠnek vizsgĂĄlata kardinĂĄlis kĂŠrdĂŠs, amire a kĂŠsĹbbiekben mĂŠg rĂŠszletesen kitĂŠrek. Ahogy vĂĄltozik a nĂśvekedĂŠs fĂłkusza, Ăşgy vĂĄltozik a problĂŠmafelvetĂŠs ĂŠs -kezelĂŠs mĂłdszere is. Ha a vĂĄllalati nĂśvekedĂŠs vizsgĂĄlatakor a jelensĂŠget a foglalkoztatottak lĂŠtszĂĄmĂĄval kĂvĂĄnjuk megragadni, akkor a munkahelyteremtĂŠs, oktatĂĄs, gĂŠpesĂtĂŠs kĂŠrdĂŠskĂśre vĂĄlik fontossĂĄ. Ha a vĂĄllalat ĂĄltal realizĂĄlt pĂŠnzĂźgyi forgalmat tekintjĂźk a nĂśvekedĂŠs viszonyĂtĂĄsi pontjĂĄnak, akkor piacteremtĂŠs, forgalombĹvĂtĂŠs fogalmak vĂĄlnak fontossĂĄ. Ha a nemzetgazdasĂĄg szintjĂŠn tesszĂźk fel ugyanezt a kĂŠrdĂŠst (mikĂŠnt mĂŠrjĂźk a gazdasĂĄg nĂśvekedĂŠsĂŠt?), akkor a viszonyĂtĂĄsi ponttĂłl fĂźggĹen - az elĹzĹ logikĂĄhoz hasonlĂłan - mĂĄs ĂŠs mĂĄs vĂĄlaszokat kapunk.
A gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs paradigmĂĄja ellen intĂŠzett tĂĄmadĂĄsok akkor erĹsĂśdtek fel igazĂĄn, amikor a hetvenes ĂŠvek kĂśzepĂŠn megnĂśvekedtek a kĂśrnyezeti kĂĄrok ĂŠs megbukott a leszivĂĄrgĂĄsi hatĂĄs (trickle-down effect) ideolĂłgiĂĄja (Kindler (1995)). A leszivĂĄrgĂĄsi hatĂĄs azt ĂgĂŠrte, hogy a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs - ĂŠrtsd: GDP nĂśvekedĂŠs - hatĂĄsĂĄra nemcsak a gazdagok lesznek gazdagabbak, hanem a szegĂŠnyebbek helyzete is javul. A valĂłsĂĄg tĂźkrĂŠben mĂĄra vilĂĄgossĂĄ vĂĄlt, hogy ez az elmĂŠlet nem ĂĄllja meg a helyĂŠt (UNDP (1996)). A nĂśvekedĂŠs - tĂĄrsadalmi folyamatokat figyelembe nem vevĹ - gondolatvilĂĄgĂĄt egyre tĂśbben a tĂĄrsadalmi igazsĂĄgossĂĄggal ĂŠs a kĂśrnyezeti megfontolĂĄsokkal prĂłbĂĄltĂĄk kibĹvĂteni. Ăgy jutottak elĹszĂśr a mĂŠltĂĄnyos nĂśvekedĂŠs, majd - a nĂśvekedĂŠs gondolatvilĂĄgĂĄn tĂşllĂŠpve - a fenntarthatĂł fejlĹdĂŠs fogalmĂĄhoz.
A fenntarthatĂł fejlĹdĂŠsnek tĂśbbfĂŠle meghatĂĄrozĂĄsa is ismert. Leggyakrabban az Ăşgynevezett Brundtland JelentĂŠs definĂciĂłjĂĄt hasznĂĄljĂĄk, amit a World Commission on Environment and Development keretei kĂśzĂśtt dolgoztak ki. Ezek szerint "a fenntarthatĂł fejlĹdĂŠs biztosĂtja a jelen szĂźksĂŠgleteinek kielĂŠgĂtĂŠsĂŠt anĂŠlkĂźl, hogy a jĂśvĹ generĂĄciĂł szĂźksĂŠgleteinek kielĂŠgĂtĂŠsĂŠt veszĂŠlyeztetnĂŠ" (Brundtland Report (1987), 8. old.). A definĂciĂł mĂŠg azon a feltĂŠtelezĂŠsen alapult, hogy gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs ĂŠs fenntarthatĂłsĂĄg kompatibilis fogalmak. A meghatĂĄrozĂĄs nem tĹąz ki idĹhorizontot ĂŠs nem hatĂĄrolja be a szĂźksĂŠgletek kĂśrĂŠt (rĂŠszletesen lĂĄsd Verburg-Wiegel (1997)(13)).
Az ENSZ KĂśrnyezeti ĂŠs FejlesztĂŠsi KonferenciĂĄja (United Nations Conference on Environment and Development) 1992-es Agenda 21 cĂmĹą dokumentumĂĄban mĂĄr az alĂĄbbiak szerint fogalmaz: "a fenntarthatĂł fejlĹdĂŠs olyan fejlĹdĂŠs, mely nem rombolja le, vagy nem ĂĄssa alĂĄ azt az ĂśkolĂłgiai, gazdasĂĄgi, tĂĄrsadalmi alapot, amelytĹl folyamatos fejlĹdĂŠse fĂźgg" (Robinson (1992), idĂŠzi Verburg-Wiegel (1997), 250. old.). A fenntarthatĂł fejlĹdĂŠs tartalmĂĄnak meghatĂĄrozĂĄsa ĂŠs folyamatos finomĂtĂĄsa elsĹdleges feladat, mert e nĂŠlkĂźl olyan gumifogalommĂĄ, Ăźres frĂĄzissĂĄ vĂĄlik, mint a "megfelelĹ technolĂłgia" - figyelmeztet a szakirodalom (LĂŠlĂŠ [1991], 607. old., idĂŠzi Siebert (1995)). A kĂśrnyezetben okozott kĂĄrok, majd a kĂśrnyezetvĂŠdelmi Ăśntudat erĹsĂśdĂŠse miatt a fenntarthatĂł fejlĹdĂŠs fogalma a (gazdasĂĄg)politikai ĂŠletben is egyre nagyobb teret kĂśvetelt magĂĄnak. Az ENSZ 1992-ben Rio de JaneirĂłban tartott konferenciĂĄjĂĄn (Conference for Environment and Development) lĂŠtrehozta a FenntarthatĂł FejlĹdĂŠs BizottsĂĄgĂĄt (Commission for Sustainable Development). A fenntarthatĂł fejlĹdĂŠs gondolatvilĂĄga alkalmassĂĄ tehetĹ a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs paradigmĂĄjĂĄnak levĂĄltĂĄsĂĄra, mivel lĂĄtĂłkĂśre jĂłval szĂŠlesebb annĂĄl, mint amivel a jelenlegi nĂśvekedĂŠst propagĂĄlĂł vilĂĄgkĂŠp rendelkezik. Alapjaiban mond ellent az uralkodĂł paradigmĂĄnak, megkĂŠrdĹjelezve annak fenntarthatĂłsĂĄgĂĄt ĂŠs tĂĄrsadalmi hasznossĂĄgĂĄt.
Az ĂśkolĂłgiai ĂŠs tĂĄrsadalmi kĂŠrdĂŠsek irĂĄnt lĂŠnyegesen nagyobb ĂŠrzĂŠkenysĂŠget mutatĂł alternatĂv gazdasĂĄg- ĂŠs tĂĄrsadalomszemlĂŠlet tĂŠrhĂłdĂtĂĄsĂĄtĂłl valĂłszĂnĹąleg sokan megrettentek, ezĂŠrt a "mentsĂźk, ami menthetĹ" elv alapjĂĄn megprĂłbĂĄlkoztak a kĂŠt gondolatvilĂĄg egyesĂtĂŠsĂŠvel, Ăgy remĂŠlve a szakmai tekintĂŠly zĂśkkenĹmentes ĂĄtmentĂŠsĂŠt. MunkĂĄlkodĂĄsuk eredmĂŠnyekĂŠppen - melyben az egyszerĹą balgasĂĄg is szerepet jĂĄtszhatott - az elmĂşlt ĂŠvek gazdasĂĄgi, politikai szĂłkincse Ăşjabb "csodalĂŠnnyel" bĹvĂźlt, nevezetesen a fenntarthatĂł gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠssel. A fogalmat a kĂśvetkezĹkĂŠppen hatĂĄrozza meg a szakirodalom: "A fenntarthatĂł gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs olyan egy fĹre jutĂł reĂĄl GDP nĂśvekedĂŠst jelent, melyet sem biolĂłgiai hatĂĄsok (szennyezĂŠs, erĹforrĂĄs gondok), sem tĂĄrsadalmi hatĂĄsok (szegĂŠnysĂŠg, tĂĄrsadalmi szakadĂĄs) nem fenyegetnek." (Holmberg-Sandbrook [1993], 22. old.)
A fenntarthatĂł gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs azĂŠrt ĂŠrdekes talĂĄlmĂĄnya a tĂĄrsadalomtudomĂĄnyoknak, mert a fogalom olyan premisszĂĄkon alapul, melyek igen nehezen gyĂśmĂśszĂślhetĹk a termĂŠszettudomĂĄny, a tĂĄrsadalomtudomĂĄny, a logika ĂŠs az etika keretei kĂśzĂŠ. VegyĂźk sorra ezeket az implicit elĹfeltevĂŠseket! (1) A GDP helyes mĂŠrĹszĂĄma a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠsnek. (2) VĂŠges rendszeren belĂźl az exponenciĂĄlis nĂśvekedĂŠs(14) hosszĂş idĹn ĂĄt fenntarthatĂł. (3) A gazdasĂĄg nĂśvekedĂŠsĂŠnek nincsenek se fizikai, se kĂśrnyezeti, se tĂĄrsadalmi korlĂĄtai, legfeljebb csak akadĂĄlyai. (4) A kĂśrnyezeti, tĂĄrsadalmi viszonyok alakulĂĄsa (szegĂŠnysĂŠg, munkanĂŠlkĂźlisĂŠg, termĂŠszeti erĹforrĂĄsok kimerĂźlĂŠse stb.) mindaddig mĂĄsodlagos jelentĹsĂŠgĹą, amĂg azok nem veszĂŠlyeztetik a gazdasĂĄgi expanziĂłt.
A felsorolt nĂŠgy elĹfeltĂŠtel egyike sem mondhatĂł ĂŠsszerĹąnek vagy etikusnak, Ăgy az ezekre ĂŠpĂźlĹ fogalom is hiĂĄnyos, elfogadhatatlan elmĂŠleti hĂĄttĂŠrrel rendelkezik. Mindennek egyenes kĂśvetkezmĂŠnye, hogy a fenntarthatĂł gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠst hirdetĹ gazdasĂĄgpolitika is biztosan hibĂĄs! E fogalom azonban - annak ellenĂŠre, hogy a napi sajtĂłban gyakran talĂĄlkozhatunk vele - nem magyar talĂĄlmĂĄny, mĂĄshol is kitettek magukĂŠrt a kreatĂv kĂśzgazdĂĄszok. E jelensĂŠg legkomolyabb kritikusai kĂśzĂŠ az amerikai Herman Daly tartozik, mert tiszta logikĂĄval bizonyĂtotta a fogalom ĂśnellentmondĂĄsos voltĂĄt ĂŠs hasznĂĄlhatatlansĂĄgĂĄt. Egy ezzel kapcsolatos ĂrĂĄsa magyarul is megjelent, de mondanivalĂłja a kĂśzgazdasĂĄgtan lehetetlensĂŠgi tĂŠtelĂŠrĹl - a jelek szerint - mĂŠg kevesekhez jutott el (Daly (1993)).
A nĂśvekedĂŠs ĂŠs a fenntarthatĂłsĂĄg egybegyĂşrĂĄsa mĂśgĂśtti mĂłdszer - a szinkretizmus - tĂśbb ezer ĂŠves mĂşltra tekint vissza. A vilĂĄg jelensĂŠgeit magyarĂĄzĂł elmĂŠleteket idĹrĹl-idĹre megprĂłbĂĄljĂĄk kĂśzĂśs masszĂĄvĂĄ gyĂşrni, Ăgy a lĂŠnyegi kĂźlĂśnbsĂŠgek eltĹąnnek, s megszĹąnik az alternatĂva lehetĹsĂŠge. EsetĂźnkben is ez zajlik. A gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs ĂŠllovasai az Ăşj, idegen lovagot (fenntarthatĂł fejlĹdĂŠs) amĹba mĂłdjĂĄra kĂvĂĄnjĂĄk bekebelezni, hogy ne derĂźljĂśn ki a lĂŠnyeg: az ĂĄltaluk hirdetett gazdasĂĄgpolitika tarthatatlan ĂŠs alapjaiban hibĂĄs.
Az egybegyĂşrĂĄs folyamata mĂĄs terĂźleten is jelentkezett, mĂŠgpedig a minĹsĂŠgi ĂŠs a mennyisĂŠgi fogalmak - esetenkĂŠnt jĂł szĂĄndĂŠkĂş - ĂśsszemosĂĄsakor. KĂśltĹi a kĂŠrdĂŠs: lehet-e egy - definĂciĂł szerint - mennyisĂŠgi dolgok megragadĂĄsĂĄra alkalmas fogalom minĹsĂŠgi? A vĂĄlasz a kĂŠrdĂŠshez hasonlĂłan prĂłzaian egyszerĹą: nem. PĂŠldĂĄn keresztĂźl kĂśnnyebb a tisztĂĄnlĂĄtĂĄs.
Egy hĂĄz leĂrhatĂł a statika ĂŠs az ĂĄbrĂĄzolĂł geometria szabĂĄlyai, valamint az ĂŠpĂtkezĂŠssel kapcsolatos kiadĂĄsok segĂtsĂŠgĂŠvel. Ăm ezen mutatĂłk semmit sem kĂŠpesek arrĂłl mondani, hogy a hĂĄz otthonos-e, megfelelĹ-e a beosztĂĄsa, szĂŠp-e a kilĂĄtĂĄs, s milyenek a szomszĂŠdok. Pedig ezek a tĂŠnyezĹk nyilvĂĄnvalĂłan befolyĂĄsoljĂĄk a hĂĄz ĂŠrtĂŠkĂŠt. El kell fogadnunk a minĹsĂŠgi paramĂŠterek lĂŠtĂŠt, melyek nem objektivizĂĄlhatĂłk, mert lĂŠnyegĂźknĂŠl fogva lehetetlen az objektĂv leĂrĂĄs. KĂśteteket lehet Ărni a rĂłzsa biolĂłgiai, kĂŠmiai ĂśsszetĂŠtelĂŠrĹl, de ezĂĄltal semmivel sem kerĂźlĂźnk kĂśzelebb ahhoz, hogy mitĹl szĂŠp ez a virĂĄg. SzerencsĂŠtlen dolog a nĂśvekedĂŠs "minĹsĂŠgivĂŠ" alakĂtĂĄsa, amikor tudjuk: a minĹsĂŠg vĂĄltozĂĄsa nem feltĂŠtlenĂźl jelent mennyisĂŠgi vĂĄltozĂĄst is.
A nĂŠmet szakirodalomban mĂŠgis meghonosodott a minĹsĂŠgi nĂśvekedĂŠs (qualitatives Wachstum) fura fogalma (Frey (1992); Majer (1992)). E folyamat nĂŠmet ĂŠllovasa kĂŠtsĂŠgtelenĂźl Helga Majer, aki a minĹsĂŠgi nĂśvekedĂŠst a fejlĹdĂŠssel (Entwicklung) teszi egyenlĹvĂŠ. Ez Ăźgyetlen eljĂĄrĂĄs, mert nem lĂŠp tĂşl a nĂśvekedĂŠsi mĂtoszon - akĂĄrcsak korĂĄbban Cameron -, hanem csupĂĄn annak megszelĂdĂtĂŠsĂŠre tĂśrekszik. Ez lehetetlen prĂłbĂĄlkozĂĄs, minthogy a fogalmak eltĂŠrĹ dimenziĂłkban mozognak. Majer munkĂĄssĂĄga azonban ennek ellenĂŠre is figyelemre mĂŠltĂł, mert mĹąveiben nagyon precĂz kĂłrkĂŠpet rajzol a "mennyisĂŠgi nĂśvekedĂŠst" erĹltetĹ gazdasĂĄgpolitikĂĄkrĂłl.
A hĂreket hallgatva ĂŠs a nyomtatott sajtĂł termĂŠkeit bĂśngĂŠszve szinte kizĂĄrĂłlag csak a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠsrĹl, mint a kormĂĄnyzatok legfontosabb feladatĂĄrĂłl hallani. Az ENSZ FejlesztĂŠsi ProgramjĂĄnak (United Nations Development Programme) 1990 Ăłta publikĂĄlt JelentĂŠs az emberi fejlĹdĂŠsrĹl (Human Development Report) cĂmĹą kiadvĂĄnya minden ĂŠvben egy adott kĂŠrdĂŠskĂśrt tĂĄrgyal szakĂŠrtĹk szĂŠles kĂśrĂŠnek bevonĂĄsĂĄval. Az 1996-os jelentĂŠs, ami a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠssel foglalkozott, dĂśbbenetes - s mĂŠg dĂśbbenetesebben agyonhallgatott - tĂŠnyeket tĂĄrt a vilĂĄg elĂŠ (UNDP (1996)).(15) A jelentĂŠs legfontosabb megĂĄllapĂtĂĄsait tartalmazĂł - a sajtĂł szĂĄmĂĄra ĂśsszeĂĄllĂtott ĂŠs az Interneten is elĂŠrhetĹ - anyagokbĂłl mutatok be nĂŠhĂĄnyat, szembesĂtve a kommunikĂĄciĂłs csatornĂĄk sikerpropagandĂĄjĂĄt a valĂłs vilĂĄg hĂĄtborzongatĂł tĂŠnyeivel.
Az egyik dokumentum cĂme Ăśles betĹąkkel ad tudomĂĄst arrĂłl, hogy "a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs eszmĂŠje a vilĂĄg lakosainak egynegyede szĂĄmĂĄra mĂĄr nyilvĂĄnvalĂłan megbukott", ami azt jelenti, hogy a nĂśvekedĂŠs politikĂĄjĂĄt kĂśvetĹ - ĂŠs nem csak fejlĹdĹ (!) - "89 orszĂĄg gazdasĂĄgilag rosszabb helyzetben van, mint tĂz ĂŠvvel ezelĹtt, a vagyonosok ĂŠs nincstelenek kĂśzĂśtt globĂĄlis polarizĂĄltsĂĄgot eredmĂŠnyezve". MĂĄshol a jelentĂŠs azt szĹąri le tanulsĂĄgkĂŠnt, hogy "a vagyon ĂśnmagĂĄban nem jelent jobb ĂŠletet, ĂŠs a szegĂŠnysĂŠg nem csupĂĄn a jĂśvedelem hiĂĄnyĂĄbĂłl szĂĄrmazhat". James Gustave Speth, az 1996-os jelentĂŠst bemutatĂł sajtĂłtĂĄjĂŠkoztatĂłn hangsĂşlyozta, hogy "a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠst hajszolĂłk gyakran megfeledkeznek arrĂłl az egyszerĹą tĂŠnyrĹl, hogy nincs automatikus kapcsolat a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs ĂŠs az emberi fejlĹdĂŠs kĂśzĂśtt". Ez a - korĂĄbban mĂĄr emlĂtett - leszivĂĄrgĂĄsi hatĂĄs lĂŠtĂŠnek cĂĄfolatĂĄt jelenti, amely megsemmisĂtĹ ideolĂłgiai csapĂĄst jelent az ĂśncĂŠlĂş nĂśvekedĂŠst hajszolĂłkra.
Az 1996-os dokumentum ĂŠrdekessĂŠge, hogy erkĂślcsi ĂŠrtĂŠkelĂŠsnek is alĂĄveti a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠst, felsorolva annak nĂŠhĂĄny jellemzĹ vĂĄlfajĂĄt. SajnĂĄlatos mĂłdon a sikertelen gyakorlat kĂśvetĂŠsĂŠre talĂĄlhatĂł tĂśbb pĂŠlda a vilĂĄgban, ĂŠs ezeket egy-egy orszĂĄg gazdasĂĄgpolitikĂĄja gyakran jĂłl illusztrĂĄlja. ĂtfĂŠle jellegzetes tĂŠvutat ĂĄllĂt elĂŠnk mementĂłkĂŠnt a jelentĂŠs:
Ha mĂĄr az ENSZ FejlesztĂŠsi Programja - a vilĂĄg orszĂĄgainak fejlĹdĂŠsĂŠvel globĂĄlis szinten foglalkozĂł ĂŠs hatalmas szakĂŠrtĹi hĂĄttĂŠrrel rendelkezĹ szervezete - is nyĂltan ĂĄllĂtja: a gyakorlat nem igazolja azt a leszivĂĄrgĂĄsi hatĂĄsrĂłl szĂłlĂł tĂŠtelt, amit a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠst tĂĄmogatĂłk leginkĂĄbb hangozatnak ĂŠs amivel ĂŠvtizedeken ĂĄt hitegettĂŠk a vilĂĄgot, s ehelyett a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs globĂĄlis szinten tĂśbb kĂĄrt okoz az ĂĄltala teremtett hasznoknĂĄl, akkor eljĂśtt az ideje, hogy a gazdasĂĄgpolitikusok ĂŠs a kormĂĄnyzatok szembesĂźljenek a valĂłsĂĄggal ĂŠs megkezdjĂŠk a gondolkodĂĄst a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs alapvetĹ kĂŠrdĂŠseirĹl, valamint a cĂŠlok ĂŠs az eszkĂśzĂśk viszonyĂĄrĂłl. Amennyiben ez nem tĂśrtĂŠnik meg, Ăşgy a legkĂśzelebbi ENSZ jelentĂŠs nĂśvekedĂŠsi zsĂĄkutcĂĄkat taglalĂł listĂĄja kiegĂŠszĂthetĹvĂŠ vĂĄlik a cĂŠltalan nĂśvekedĂŠssel (aimless growth) ĂŠs az eszement nĂśvekedĂŠssel (brainless growth) is.
AlapvetĹ kĂŠrdĂŠs - melyre a kĂśzgazdasĂĄgtan nem adhat vĂĄlaszt ĂŠs nem is hatalmazta fel senki a vĂĄlaszadĂĄsra -, hogy a tĂĄrsadalom cĂŠljĂĄt vagy eszkĂśzĂŠt jelenti-e a nĂśvekedĂŠs (illetve a fejlĹdĂŠs). Ha a nĂśvekedĂŠst minden kritika nĂŠlkĂźl objektĂv, abszolĂşt cĂŠllĂĄ emeljĂźk - mint ahogy azt ma a gazdasĂĄgpolitikĂĄk tĂśbbsĂŠge teszi -, akkor azonnal legalizĂĄlni kellene a maffiĂĄk mĹąkĂśdĂŠsĂŠt (adĂłztatĂĄs nĂŠlkĂźl), akĂĄrcsak a drogkereskedelmet ĂŠs a prostitĂşciĂłt, hiszen ha ezek a legĂĄlis piacon aktualizĂĄlnĂĄk Ăźgyleteiket, akkor - legalĂĄbbis a jogi szabĂĄlyozĂĄs megvĂĄltozĂĄsĂĄnak ĂŠvĂŠben - lĂŠnyegesen magasabb nĂśvekedĂŠst lehetne kimutatni. A pĂŠlda abszurd, mĂŠgis belefĂŠr a nĂśvekedĂŠsorientĂĄlt gazdasĂĄgpolitikĂĄk erkĂślcs nĂŠlkĂźli vilĂĄgĂĄba. Ha viszont arra vĂĄllalkozunk, hogy a munkanĂŠlkĂźlisĂŠg csĂśkkentĂŠsĂŠt, az ĂŠletszĂnvonal javĂtĂĄsĂĄt ĂŠs a kĂśzjavak fejlesztĂŠsĂŠt tĹązzĂźk ki cĂŠlul, akkor nyilvĂĄnvalĂłvĂĄ vĂĄlik, hogy mindebben a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs legfeljebb csak eszkĂśz lehet, nem pedig cĂŠl.
AnalĂłgia segĂtsĂŠgĂŠvel ĂŠrzĂŠkeltetem a nĂśvekedĂŠs cĂŠllĂĄ avatĂĄsĂĄnak ĂŠletbevĂĄgĂłan fontos gyakorlati vonatkozĂĄsĂĄt. Amennyiben a mennyisĂŠgi szemlĂŠlet szemĂźvegĂŠn keresztĂźl vizsgĂĄljuk az orszĂĄgok egĂŠszsĂŠgi ĂĄllapotĂĄt, akkor megĂĄllapĂthatjuk, hogy a betegsĂŠgek elĹfordulĂĄsi gyakorisĂĄga ĂŠs a vĂĄrhatĂł ĂŠletkor korrelĂĄl a forgalomba hozott ĂŠs elfogyasztott gyĂłgyszerek mennyisĂŠgĂŠvel. Ez eddig nem meglepĹ, s tĂŠtelezzĂźk fel, hogy igaz is. Ăm ha ezen felbuzdulva az egĂŠszsĂŠgĂźgy cĂŠljakĂŠnt a felĂrt gyĂłgyszermennyisĂŠg exponenciĂĄlis nĂśvekedĂŠsĂŠt tĹąznĂŠnk ki, akkor ne csodĂĄlkozzunk, ha egy idĹ utĂĄn ĂŠjjel-nappal gyĂłgyszerreklĂĄmokkal leszĂźnk kĂśrĂźlvĂŠve, s a gyĂłgyszereket nĂŠpszerĹąsĂtĹ ĂźgynĂśkĂśk egymĂĄsnak adjĂĄk a kilincset. RĂĄadĂĄsul a gyĂłgyszerek mellĂŠkhatĂĄsait is Ăşjabb ĂŠs Ăşjabb gyĂłgyszerek segĂtsĂŠgĂŠvel prĂłbĂĄljĂĄk majd kikĂźszĂśbĂślni, aminek kĂśvetkeztĂŠben az emberek termĂŠszetes ellenĂĄllĂł kĂŠpessĂŠge gyengĂźl, s a terĂĄpia ĂśsszessĂŠgĂŠben mĂĄr kĂĄrosabb lehet, mint maga a betegsĂŠg. Ăm nincs kiĂşt: a kĂşrĂĄt nem szabad abbahagyni.
Ugyanehhez a katasztrofĂĄlis eredmĂŠnyhez jutunk a "TĂśbb jobb" ĂŠs a "GazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs jĂł" tĂŠtelek ĂśsszekapcsolĂĄsĂĄval. Ăgy minden jĂłvĂĄ vĂĄlik, ami elĹsegĂti a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠst; ennek megfordĂtĂĄsakĂŠnt pedig minden rossz, ami akadĂĄlyozza, lassĂtja ezt. A kĂĄbĂtĂłszer-kereskedelem legalizĂĄlĂĄsa hozzĂĄjĂĄrulhatna a kimutatott gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠshez, viszont a csalĂĄd szinte minden klasszikus tevĂŠkenysĂŠge (szĂźlĹk ĂĄltal vĂŠgzett nevelĂŠs baby-sitter helyett, otthoni csalĂĄdi ebĂŠdek a gyorsbĂźfĂŠk helyett) csak akadĂĄlyozza a gazdasĂĄgi expanziĂłt.(16)
Amint lĂĄtni fogjuk, a nĂśvekedĂŠs hangoztatĂĄsa, cĂŠlkĂŠnt valĂł kitĹązĂŠse Ăźres ĂŠs veszĂŠlyes demagĂłgia. Ha mĂŠlyebben elgondolkodunk, ĂŠszrevehetjĂźk, hogy a nĂśvekedĂŠs semmilyen esetben sem lehet ĂśncĂŠl: csupĂĄn eszkĂśze egy mĂĄsik kitĹązĂśtt cĂŠl megvalĂłsĂtĂĄsi folyamatĂĄnak. TekintsĂźnk egy gyakorlati pĂŠldĂĄt! Ha hĂĄzat ĂŠpĂtĂźnk, akkor az ĂŠpĂtkezĂŠs sorĂĄn a hĂĄz fala egyre magasabb lesz, naprĂłl napra nĂśvekszik. Ăm a kitĹązĂśtt cĂŠl nem a fal nĂśvelĂŠse volt, hanem egy hĂĄz ĂŠpĂtĂŠse, hogy legyen hol lakni. Aki az alapcĂŠlt, azaz a hĂĄz ĂŠpĂtĂŠsĂŠt felcserĂŠli a fal nĂśvelĂŠsĂŠvel, azt elĹbb-utĂłbb speciĂĄlis intĂŠzmĂŠnyben fogjĂĄk kezelni. S mĂŠgis, a politikusok - tisztelet az esetleges kivĂŠtelnek - ebbe a hibĂĄba esnek. Nem az a fontos, hogy az embereknek legyen hol lakniuk, s mindenki alapvetĹ lĂŠtszĂźksĂŠglete kielĂŠgĂtĂŠst nyerjen, hanem hogy egy mennyisĂŠgi mutatĂł, a GDP - aminek tartalmĂĄval valĂłszĂnĹąleg nincsenek is egĂŠszen tisztĂĄban - nĂśvekedjen. A fenti pĂŠlda gyakorlati alkalmazĂĄsa esetĂŠn ez azt jelenti, hogy nem az emberhez mĂŠltĂł ĂŠs megfelelĹ mĂŠretĹą csalĂĄdi hĂĄzak ĂŠpĂtĂŠsĂŠre ĂśsztĂśnĂśz a gazdasĂĄgpolitika, hanem az ĂŠpĂtĹipar forgalmĂĄnak nĂśvelĂŠsĂŠre, fĂźggetlenĂźl attĂłl, hogy az a szĂĄzĂśtĂśdik mega-bevĂĄsĂĄrlĂł kĂśzpont, bordĂŠlyhĂĄz, vagy esetleg csalĂĄdi hĂĄz, kĂłrhĂĄz, iskola lesz. A nyilvĂĄnvalĂł anomĂĄlia megszĂźntetĂŠsĂŠben segĂthet a nĂśvekedĂŠs keretfeltĂŠteleinek tisztĂĄzĂĄsa, mert amint Donella Meadows figyelmeztet, "a nĂśvekedĂŠs nem automatikusan jĂł - megĂtĂŠlĂŠse attĂłl fĂźgg, hogy mi nĂśvekszik, ki hĂşz hasznot belĹle ĂŠs mi az ĂĄra".
Amennyiben a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠst a tĂĄrsadalmi cĂŠlok szolgĂĄlatĂĄba prĂłbĂĄljuk ĂĄllĂtani, akkor a kĂśvetkezĹ kĂŠrdĂŠssorra adott vĂĄlaszok jelĂślhetik ki a gazdasĂĄgpolitika mozgĂĄsterĂŠt, s jelenthetnek legitimĂĄciĂłt a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs, mint gazdasĂĄgpolitikai eszkĂśz szĂĄmĂĄra.
DĂśntĂŠsi szabadsĂĄg kritĂŠrium - MiĂŠrt kell nĂśvekedni?
A vĂĄlaszadĂĄskor arra kell tudni megfelelni, hogy vajon szĂźksĂŠgszerĹąsĂŠg, vagy csupĂĄn lehetĹsĂŠg a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs ĂśsztĂśnzĂŠse. Amennyiben van dĂśntĂŠsi szabadsĂĄgunk, Ăşgy a politikusoknak be kell mutatniuk a kĂźlĂśnbĂśzĹ lehetĹsĂŠgeket, azok vĂĄrhatĂł kĂśvetkezmĂŠnyeivel egyĂźtt. Az is megvĂĄlaszolĂĄsra vĂĄr, hogy miĂŠrt ĂŠppen a gazdasĂĄgi szfĂŠra kibocsĂĄtĂĄsĂĄnak nĂśvelĂŠsĂŠn, s miĂŠrt nem pĂŠldĂĄul az ĂŠletkĂśrĂźlmĂŠnyek javĂtĂĄsĂĄn keresztĂźl ĂŠrtĂŠkelik a kormĂĄnyzat tevĂŠkenysĂŠgĂŠt.
CĂŠl kritĂŠrium - Mi a cĂŠlja a nĂśvekedĂŠsnek?
A tĂĄrsadalom ĂĄltal kĂvĂĄnatosnak tartott cĂŠlok tĂźkrĂŠben azon kĂśvetkezmĂŠnyek vizsgĂĄlata szĂźksĂŠges, amelyek kialakulĂĄsĂĄhoz - kimondva vagy kimondatlanul - hozzĂĄjĂĄrul a nĂśvekedĂŠs. Amennyiben a kettĹ kĂśzĂśtt jelentĹs eltĂŠrĂŠs mutatkozik, akkor a nĂśvekedĂŠst cĂŠlzĂł politika tĂĄrsadalmi legitimĂĄciĂłjĂĄt veszti. A tĂĄrsadalmi cĂŠlok meghatĂĄrozĂĄsa nem szĹąkĂźlhet a gazdasĂĄgi rendszer vizsgĂĄlatĂĄra, s figyelemmel kell lenni a pĂŠnzben nem kifejezhetĹ, pĂŠnzĂŠrt nem megszerezhetĹ ĂŠrtĂŠkekre is.
KorlĂĄt kritĂŠrium - Meddig lehet nĂśvekedni?
Az elemzĂŠs itt szĂĄmos dimenziĂł figyelembevĂŠtelĂŠt kĂśveteli meg. Meg kell vizsgĂĄlni a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs termĂŠszeti, ĂśkolĂłgiai vetĂźletĂŠt: milyen intenzitĂĄsĂş gazdasĂĄgi (emberi) aktivitĂĄs folytathatĂł a FĂśldĂśn sajĂĄt lĂŠtalapunk felszĂĄmolĂĄsa nĂŠlkĂźl. Ebben a kĂŠrdĂŠsben a fenntarthatĂłsĂĄg gondolata kĂśzponti szerepet jĂĄtszik. ElemzĂŠsre szorul mĂŠg a technikai fejlĹdĂŠs (az innovĂĄciĂł) Ăźteme, arra keresve a vĂĄlaszt, hogy a termelĂŠkenysĂŠg nĂśvekedĂŠse, a fajlagos energia- ĂŠs nyersanyag-felhasznĂĄlĂĄs javulĂĄsa lĂŠpĂŠst tud-e tartani a tĂĄrsadalmi igĂŠnyekkel. Azt a tĂŠtelt is igazolni kell - ha egyĂĄltalĂĄn lehetsĂŠges -, hogy a gazdasĂĄg mĂŠretĂŠnek nincsen optimĂĄlis nagysĂĄga se nemzetgazdasĂĄgi, se globĂĄlis szinten. VĂŠgĂźl a gazdasĂĄg tĂŠrhĂłdĂtĂĄsĂĄnak tĂĄrsadalomra gyakorolt hatĂĄsĂĄt is figyelembe kell venni, ugyanis a tapasztalatok szerint a tĂĄrsadalmat ĂśsszetartĂł finom szĂśvedĂŠket egyre agresszĂvebben erodĂĄlja a gazdasĂĄgi expanziĂł.
QuidditĂĄsi (lĂŠnyegi) kritĂŠrium - Mi a nĂśvekedĂŠs tartalma, miben testesĂźl meg?
TalĂĄn a legtriviĂĄlisabb, mĂŠgis az egyik legkevĂŠsbĂŠ tisztĂĄzott terĂźlet a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs ĂśsszetevĹinek elemzĂŠse. A korĂĄbban emlĂtett ĂŠpĂtĹipari pĂŠlda alapjĂĄn lĂĄthatĂł, nem mindegy, hogy mit tartalmaz az iparĂĄg nĂśvekedĂŠse. A GDP-orientĂĄlt nĂśvekedĂŠsnek ĂŠppen az az egyik lĂŠnyeges hibĂĄja, hogy figyelmen kĂvĂźl hagyja ezt a kĂŠrdĂŠskĂśrt, arra hivatkozva, hogy ha a piacon valami ĂŠrtĂŠkesĂtĂŠsre kerĂźl, akkor az biztosan jĂł a tĂĄrsadalom szĂĄmĂĄra. Ez a kĂŠrdĂŠs tĂĄrsadalmi szinten tisztĂĄzandĂł, ĂĄm ez nem tehetĹ meg az ĂŠrtĂŠkelĂŠs alapjĂĄul szolgĂĄlĂł erkĂślcsi elvek rĂśgzĂtĂŠse nĂŠlkĂźl.
Dinamika kritĂŠrium - Hogyan menjen vĂŠgbe a nĂśvekedĂŠs?
Itt a vĂĄlasztott nĂśvekedĂŠsi pĂĄlya matematikai sajĂĄtossĂĄgait kell vĂŠdhetĹ mĂłdon elmagyarĂĄzni. NĂśvekedĂŠs ugyanis sokfĂŠle lehet, pĂŠldĂĄul exponenciĂĄlis (a korĂĄbbi ĂŠv teljesĂtmĂŠnyĂŠhez viszonyĂtva adott szĂĄzalĂŠkkal tĂśrtĂŠnĹ emelkedĂŠs; mondjuk 4%) vagy egyenletes (minden ĂŠvben adott abszolĂşt mennyisĂŠggel tĂśrtĂŠnĹ nĂśvekedĂŠs). A kettĹ kĂśzĂśtti hatalmas kĂźlĂśnbsĂŠg abban ĂĄll, hogy a hosszan tartĂł, elsĹ tĂpusĂş nĂśvekedĂŠs esetĂŠben az ĂŠves abszolĂşt nĂśvekmĂŠnyek egyre nagyobb Ăźtemben emelkednek, ĂĄm ennek fenntarthatĂłsĂĄga igencsak kĂŠtes.
IndikĂĄtor kritĂŠrium - Milyen mutatĂłval mĂŠrjĂźk a nĂśvekedĂŠst?
A gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs ĂśrĂśkĂśs mutatĂłjakĂŠnt kikiĂĄltott GDP problĂŠmĂĄi a gazdasĂĄgban vĂŠgbemenĹ Ăśsszetett reĂĄlfolyamatok megragadĂĄsĂĄban mĂĄr ismert (DabĂłczi (1998)). A politikusok nehĂŠz helyzetben talĂĄljĂĄk magukat, ha ezzel a mutatĂłval prĂłbĂĄljĂĄk az elĹĂĄllĂtott javak ĂŠs szolgĂĄltatĂĄsok pĂŠnzĂŠrtĂŠkĂŠt Ăśsszegezni. Fontos, hogy valĂłban a vizsgĂĄlt tĂŠnyezĹ vĂĄltozĂĄsĂĄt mĂŠrje a kivĂĄlasztott mutatĂł, ezĂŠrt ĂŠrdemes mĂĄs mĂŠrĂŠsi mĂłdszerek pĂĄrhuzamos alkalmazĂĄsĂĄn, illetve kevĂŠsbĂŠ aggregĂĄlt mutatĂłk elterjesztĂŠsĂŠn gondolkodni.
Haszon kritĂŠrium - Meddig szĂĄrmazik hasznunk a nĂśvekedĂŠsbĹl?
Kulcsszerepet jĂĄtszik a nĂśvekedĂŠs elfogadhatĂłsĂĄgĂĄban a hasznok vizsgĂĄlata, ezĂŠrt el kell kĂŠszĂteni a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs "mĂŠrlegĂŠt", bemutatva a termĂŠszeti erĹforrĂĄsok amortizĂĄciĂłjĂĄt, a jelenleg helytelenĂźl bevĂŠtelkĂŠnt megjelenĂtett reparĂĄciĂłs kiadĂĄsokat ĂŠs a gazdasĂĄgi rendszer mĹąkĂśdĂŠsi kĂśltsĂŠgeit, a tĂĄrsadalomban okozott kĂĄrokat, s a kĂŠnyszerĹą defenzĂv kiadĂĄsokat. Bizonyos kĂŠrdĂŠsekben - tekintettel a nemzetgazdasĂĄgok globĂĄlis kapcsolatrendszerĂŠre - a vizsgĂĄlat alapegysĂŠge az emberisĂŠg ĂŠs a glĂłbusz egĂŠsze kell legyen. Itt kell igazolni azt a jelenleg hallgatĂłlagosan elfogadott ĂĄllĂtĂĄst, miszerint a nĂśvekedĂŠsre nem igaz a csĂśkkenĹ hatĂĄrhaszon elve ĂŠs a folyamatos nĂśvekedĂŠs minden tovĂĄbbi egysĂŠgĂŠnek - akĂĄr kĂśzvetve, akĂĄr kĂśzvetlenĂźl - nagyobbak az elĹnyei az okozott kĂĄroknĂĄl.
DisztribĂşciĂł kritĂŠrium - MikĂŠnt oszlanak meg a nĂśvekedĂŠs esetleges elĹnyei/kĂĄrai?
Amennyiben sikerĂźlt az Ăśsszes eddigi kĂŠrdĂŠsre megnyugtatĂł vĂĄlaszt adni, akkor mĂĄr "csak" az a feladat vĂĄr a politikusokra, hogy igazoljĂĄk az igazsĂĄgossĂĄg ĂŠs mĂŠltĂĄnyossĂĄg elvĂŠnek kĂśvetkezetes alkalmazĂĄsĂĄt. Ez azt jelenti, hogy be kell mutatni a nĂśvekedĂŠsbĹl szĂĄrmazĂł esetleges elĹnyĂśk igazsĂĄgos megoszlĂĄsĂĄt az egyes tĂĄrsadalmi rĂŠtegek, foglalkozĂĄsi csoportok kĂśzĂśtt, tovĂĄbbĂĄ hogy az esetleges kĂĄrok ĂŠs a tĂĄrsadalmat terhelĹ kĂśtelezettsĂŠgek viselĂŠse is az alapvetĹ erkĂślcsi normĂĄk figyelembevĂŠtelĂŠvel tĂśrtĂŠnik. Fontos szempont, hogy az alapvetĹ lĂŠtszĂźksĂŠgleti igĂŠnyek kielĂŠgĂtĂŠse mindenki szĂĄmĂĄra lehetsĂŠges legyen, s ennek hiĂĄnyĂĄban a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs ĂĄltal kĂnĂĄlt tĂśbbletjavakat elsĹsorban e problĂŠma lekĂźzdĂŠsĂŠre fordĂtsĂĄk. A kormĂĄnyzatnak be kell mutatnia azokat a tĂĄrsadalomban (gazdasĂĄgban) kialakult mechanizmusokat - esetleg automatizmusokat -, amelyek a fent leĂrt elosztĂĄsi folyamatot szabĂĄlyozzĂĄk, legyen az jogilag rendezett (adĂłzĂĄsi szabĂĄlyok), jog ĂĄltal megtĹąrt (spekulĂĄciĂł, hĂĄlapĂŠnz) vagy jog ĂĄltal tiltott, ĂĄm mĂŠgis lĂŠtezĹ jelensĂŠg (gazdasĂĄgi bĹąnĂśzĂŠs).
KĂvĂĄnatos, hogy a politikusok ĂŠs a kĂśzgazdĂĄszok mielĹtt leborulnak - s mĂĄsokat is leborulĂĄsra kĂŠsztetnek - a gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs aranyborjĂşja elĹtt, ĹszintĂŠn megvizsgĂĄljĂĄk ezeket a kĂŠrdĂŠseket, ĂŠs egyszerĹą szavakkal tĂĄjĂŠkoztassĂĄk az embereket a kĂŠrdĂŠsekre adott vĂĄlaszukrĂłl. Amennyiben elfogadhatĂł ĂŠs etikus vĂĄlaszokat kapunk, Ăşgy minden bizonnyal bizakodĂłbban tekinthetĂźnk a XXI. szĂĄzad kihĂvĂĄsai elĂŠ.
A fogalmak vilĂĄgĂĄban tett kĂŠpzeletbeli utazĂĄsunk vĂŠgĂŠn elmondhatjuk: Ăşjabb tapasztalatokkal gazdagodtunk arra vonatkozĂłan, hogy a harmadik ĂŠvezred kĂźszĂśbĂŠn az emberi tudatlansĂĄg ĂŠs ĂźgyetlensĂŠg nemcsak a kĂśzgazdĂĄszok technikai eszkĂśzeinek helytelen kialakĂtĂĄsĂĄban ĂŠs alkalmazĂĄsĂĄban ĂŠrhetĹ tetten, hanem az elme mĂŠlyebb bugyraiban is tovĂĄbb burjĂĄnzik a balgasĂĄg.
AnyanyelvĂźnk gazdagsĂĄgĂĄt annak kĂśszĂśnhetjĂźk, hogy a tĂśrtĂŠnelem folyamĂĄn egyre kifinomultabban prĂłbĂĄltĂĄk elĹdeink a vilĂĄg jelensĂŠgeit megragadni, kĂśrĂźlĂrni. Egyre ĂĄrnyaltabb fogalmi rendszert alkottak, s ezek elemei kĂśzĂśtt tĂśkĂŠletes szinonima nem talĂĄlhatĂł. KĂśtelessĂŠgĂźnk a rĂĄnk hagyott gazdag ĂśrĂśksĂŠget felelĹsen hasznĂĄlni ĂŠs erĹnkhĂśz mĂŠrten gyarapĂtani. Ha ezt elmulasztjuk, akkor magunkat ĂŠs utĂłdainkat tesszĂźk szegĂŠnyebbĂŠ.
PĂĄzmĂĄny PĂŠtertĹl maradt rĂĄnk a mondĂĄs: "Ne csak hirdessĂźk, ragozzuk is az igĂŠt!" Ezt a szemlĂŠletet a tudomĂĄnyos ĂŠletben is ildomos lenne alkalmazni. ElsĹ lĂŠpĂŠskĂŠnt mĂĄr meglĂŠvĹ fogalmaink eddigi tartalmĂĄt kellene tisztĂĄzni, felismerve a kĂśzĂśttĂźk lĂŠvĹ kĂźlĂśnbsĂŠgeket, felelĹsen hasznĂĄlva Ĺket. A tĂĄrsadalomtudĂłsok arra fordĂtsĂĄk szellemi kĂŠpessĂŠgeiket, hogy megvizsgĂĄlva az egyre bonyolultabb civilizĂĄciĂłs jelensĂŠgeket, megĂŠrtsĂŠk azokat, s olyan nyelven ĂrjĂĄk le, hogy ezzel mĂĄsok tĂĄjĂŠkozĂłdĂĄsĂĄt elĹsegĂtsĂŠk. ĂltalĂĄban megengedhetetlen az olyan nyelv hasznĂĄlata, amelyben a fogalmak tartalma teljesen elszakad a kĂśznapi nyelvben hasznĂĄlt tartalomtĂłl, illetve az olyan szĂłkincs kialakĂtĂĄsa, amit mĂŠg maguk a felhasznĂĄlĂłk sem ĂŠrtenek igazĂĄn.
A kĂśzgazdasĂĄgtannak is fokozottabb figyelmet kell fordĂtania tĂĄrsadalmi hivatĂĄsĂĄra, hogy ne vĂĄljĂŠk tudomĂĄnyos kĂśrĂśk ĂśncĂŠlĂş jĂĄtĂŠkĂĄvĂĄ vagy gazdasĂĄgi csoportok ĂśnzĹ tĂśrekvĂŠseinek megvalĂłsĂtĂĄsi eszkĂśzĂŠvĂŠ, hanem inkĂĄbb a tĂĄrsadalmat ĂŠs a kĂśzjĂłt szolgĂĄlja. Mai vilĂĄgunkban a gazdasĂĄgpolitikĂĄk alapjĂĄt kĂŠpezĹ fogalmak tisztĂĄzĂĄsa a kĂśzgazdasĂĄgtan hivatĂĄsĂĄnak ĂşjragondolĂĄsĂĄt is jelenti, melynek eredmĂŠnyekĂŠppen az emberi alkotĂłkĂŠpessĂŠget ĂŠs tenniakarĂĄst nemesebb cĂŠlok szolgĂĄlatĂĄba ĂĄllĂthatnĂĄnk.
A gazdasĂĄg jelensĂŠgeinek vizsgĂĄlata kĂśzben - hivatĂĄsomhoz hĂven egyre mĂŠlyebbre ĂĄsva a problĂŠmĂĄk gyĂśkerĂŠhez - azt tapasztalom, hogy a gazdasĂĄg szereptĂŠvesztĂŠsĂŠnek egyik oka a tĂĄrsadalom legfontosabb cĂŠljainak anyagiakra tĂśrtĂŠnĹ leszĹąkĂtĂŠse, megfeledkezve az emberi szemĂŠlyisĂŠg teljessĂŠgĂŠrĹl, amelybe a nem materiĂĄlis (lelki) tĂŠnyezĹk is beletartoznak. Tagadhatatlan, hogy az emberhez mĂŠltĂł ĂŠlethez elengedhetetlen bizonyos fizikai infrastruktĂşra megteremtĂŠse ĂŠs a fogyasztĂĄs valamilyen szintje. Ăm az anyagi javak egyre nagyobb mennyisĂŠgĂŠnek birtoklĂĄsĂĄra, illetve fogyasztĂĄsĂĄra tĂśrtĂŠnĹ ĂśsztĂśkĂŠlĂŠs nem veszĂŠlyeztetheti az ember szellemi kvalitĂĄsainak kibontakozĂĄsĂĄt. Ideje nyĂltan feltenni a kĂŠrdĂŠst: valĂłban a GDP-vel - vagy bĂĄrmilyen mĂĄs mutatĂłval - mĂŠrt gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs fogja megoldani a tĂĄrsadalom elĹtt ĂĄllĂł problĂŠmĂĄkat, s csakugyan gazdasĂĄgi eredetĹąek-e a legjelentĹsebb tĂĄrsadalmi gondok? Amennyiben a vĂĄlasz nemleges, Ăşgy a megoldĂĄs sem vĂĄrhatĂł a gazdasĂĄgtĂłl, kĂźlĂśnĂśsen akkor nem, ha az a jelenlegi kĂśzgazdasĂĄgi, gazdasĂĄgpolitikai irĂĄnyzatokon keresztĂźl jelentĹsen hozzĂĄjĂĄrult a gondok kialakulĂĄsĂĄhoz.
Ăppen ezĂŠrt nem vĂĄrhatjuk a tudomĂĄnytĂłl ĂŠs a politikĂĄtĂłl az emberisĂŠg nehĂŠzsĂŠgeinek megoldĂĄsĂĄt, ugyanis a legmĂŠlyebb problĂŠmĂĄk az emberbĹl magĂĄbĂłl erednek, ezĂŠrt orvoslĂĄsukhoz is az emberi lĂŠlek vĂĄltozĂĄsĂĄra van szĂźksĂŠg. Csak akkor van esĂŠly az emberisĂŠg esztelen ĂśnpusztĂtĂĄsĂĄnak megĂĄllĂtĂĄsĂĄra, ha sikerĂźl megszabadulnunk a fĂśldhĂśz ragadt, mindent elĂĄrasztĂł materialista vilĂĄgszemlĂŠlettĹl, s vĂŠgiggondoljuk helyĂźnket ĂŠs feladatunkat a vilĂĄgban. MĂŠg a kezĂźnkben a vĂĄlasztĂĄs lehetĹsĂŠge, lĂŠtezik alternatĂva! Ăm az irĂĄnyvĂĄltĂĄs elsĹ lĂŠpĂŠse az, hogy MadĂĄch ĂdĂĄmjĂĄval egyĂźtt ĹszintĂŠn valljuk: "Uram, legyĹztĂŠl. Ăm porban vagyok;/ NĂŠlkĹąled, ellened hiĂĄba vĂvok:/ Emelj vagy sĂşjts, kitĂĄrom keblemet."
HIVATKOZĂSOK
Bartelmus, P. [1994]: Environment, growth and development: the concepts and strategies of sustainability; Routledge, New York
Bronfenbrenner, M. - Sichel, W. - Gardner, W. [1984]: Macroeconomics; Houghton Mifflin Company, Boston
Brundtland Report (1987): Our Common Future; World Commission on Environment and Development, Oxford University Press
Cameron, R. E. [1994]: A vilĂĄggazdasĂĄg rĂśvid tĂśrtĂŠnete a kĹkorszaktĂłl napjainkig; Maecenas, Budapest
Cobb, C. - Halstead, T. - Rowe, J. [1997]: Ha a GDP felmegy, miĂŠrt megy Amerika lefelĂŠ?; KovĂĄsz, TĂŠl, 30-47. old.
Daly, H. [1991]: Steady-State Economics; Island Press, Washington DC
Daly, H. [1993]: A kĂśzgazdasĂĄgtan lehetetlensĂŠgi tĂŠtele; Harmadik Part, Ĺsz, 70-72. old.
Daly, H. (1994): Die Wachstumdebatte: Was einige Ăkonomen gelernt haben, viele aber nicht; Unversität Kaiserslautern, Diskussionsbeitrag No. 05-94; eredeti megjelenĂŠs: The Economic Growth Debate: What Some Economics Have Learned, But Many Have Not; Journal of Environmental Econimics and Management 14 (1987), 323-336. old.
Eynern, von G. (szerk.) [1973]: WĂśrterbuch zur politischen Ăkonomie; Westdeutscher Verlag
Frey, R. [1992]: Wirtschaft, Staat und Wohlfahrt: EinfĂźhrung in die NationalĂśkonomie, Basel, Frankfurt am Main
Holmberg, J. - Sandbrook, R. [1993]: Sustainable Development: What is to be done?; in Holmberg, J. (szerk.): Making Development Sustainable; Washington DC, 19-38. old.
KeĂler, U. [1991]: UnternehmensgrĂśĂe, Innovation und WertschĂśpfungswachstum; Peter Lang, Frankfurt am Main, New York, Paris
Kindleberger, C. P. [1977]: Economic Development; McGraw-Hill
Kindler J. [1974]: SzervezetelmĂŠleti alapismeretek; jegyzet, VeszprĂŠm
Kindler J. [1995]: FenntarthatĂł fejlĹdĂŠs ĂŠs gazdasĂĄg; Magyar Szemle, jĂşnius
Kindler J. [1997]: NĂśvekedĂŠs fejlĹdĂŠs nĂŠlkĂźl?; Magyar HĂrlap, oktĂłber 25., 6. old.
Korten, D. C. [1996]: TĹkĂŠs tĂĄrsasĂĄgok vilĂĄguralma; Kapu, Budapest
KĂśzgazdasĂĄgi Kislexikon; Kossuth KĂśnyvkiadĂł, Budapest, 1987
LĂŠlĂŠ, S. M. [1991]: Sustainable Development: A Critical Review; World Development 19. szĂĄm, 607-621. old.
Lombardini, S. [1996]: Growth and Economic Development; Cheltenham (UK), Brookfield (US)
A Magyar Nyelv ĂrtelmezĹ SzĂłtĂĄra (1960), AkadĂŠmiai KiadĂł, Budapest
A Magyar Nyelv TĂśrtĂŠneti-EtimolĂłgiai SzĂłtĂĄra [1967], AkadĂŠmiai KiadĂł, Budapest
Majer, H. [1992]: Wirtschaftswachstum; R. Oldenbourg Verlag, MĂźnchen, Wien
Martin, H.-P. - Schumann, H. [1998]: A globalizĂĄciĂł csapdĂĄja - TĂĄmadĂĄs a demokrĂĄcia ĂŠs a jĂłlĂŠt ellen; Perfekt KiadĂł, Budapest
Pierce, D. W. (szerk.) (1993): A modern kĂśzgazdasĂĄgtan ismerettĂĄra; KĂśzgazdasĂĄgi ĂŠs Jogi KĂśnyvkiadĂł, Budapest
RĂŠvai Nagy Lexikona - Az ismeretek enciklopĂŠdiĂĄja (1989); SzĂŠpirodalmi. KĂśnyvkiadĂł, Budapest
Robinson, Nicholas A. (szerk.) [1992]: Agenda 21 ( the Uniced Proceedings; Oceana Publications, New York
RomĂĄn Z. [1977]: TermelĂŠkenysĂŠg ĂŠs gazdasĂĄgi nĂśvekedĂŠs; Kossuth KĂśnyvkiadĂł, Budapest
Samuelson, P. A. - Nordhaus, W. D. [1990]: KĂśzgazdasĂĄgtan; KĂśzgazdasĂĄgi ĂŠs Jogi KĂśnyvkiadĂł, Budapest
Siebert, H. [1995]: Economics of the Environment; Springer-Verlag, New York Berlin Heidelberg Tokyo
Tomka M. - GojĂĄk J. (szerk.): Az egyhĂĄz tĂĄrsadalmi tanĂtĂĄsa; Szent IstvĂĄn TĂĄrsulat, Budapest, ĂŠ. n.
UNDP [1996]: Human Development Report; http://www.undp.org/undp
UNDP (1998): Human Development Report, Hungary 1998 (ĂletkĂśrĂźlmĂŠnyek MagyarorszĂĄgon); United Nations Development Programme, Budapest
Woll, A. (szerk.) [1992]: Wirtschaftslexikon; 6. ĂĄtdolgozott ĂŠs bĹvĂtett kiadĂĄs, Oldenburg Verlag GmbH, MĂźnchen, Wien
Verburg, R. M. - Wiegel, V. [1997]: On the Compatibility of Sustainability and Economic Growth; Environmental Ethics, Ĺsz
Young, R. B. [1961]: Keys to Corporate Growth; Harvard Business Review, Vol. 39, Nr. 6., 52. old.